Na besedě fyzikální chemik Drahoš představil lidem jeden ze svých patentů týkající se recyklace PET-lahví. Dokonce si i zazpíval s místními sboristkami a sboristy píseň od Leoše Janáčka Láska opravdivá.

Lidé se kandidáta na prezidenta například ptali, proč se rozhodl kandidovat, zda by mladí lidé měli vstupovat do politiky a zajímat se o ni. Padl ale i dotaz ohledně jeho vztahu k ekologii a k problémům Moravskoslezského kraje se znečištěným ovzduším.

Jiří Drahoš odpovídal na dotazy lidí v opavském Evžen Jazz Café Clubu.

Jiří Drahoš odpovídal na dotazy lidí v opavském Evžen Jazz Café Clubu.

FOTO: Denisa Doležalová, Právo

Drahoš přiznal, že k ekologii má velmi blízko, o čemž svědčí například i nový patent na recyklaci PET-lahví, jehož je spoluautorem. „Neskromně si dovolím tvrdit, že do ekologie trochu vidím. Je to velmi důležité téma. Určitě bych jako prezident toto téma velmi akcentoval, nedovolil bych, aby se téma odsouvalo stranou z ekonomických důvodů. Naše zdraví je drahé,“ řekl Drahoš.

Ať si kuřáci připlatí

Řešil se ale i nový protikuřácký zákon. Podle Drahoše by se kuřákům nemělo bránit v kouření. „Já bych programovému kuřákovi nebránil, ať si kouří. Ale měl by mít stupeň pojištění, který odpovídá tomu riziku. A není to jen proto, že jsem nekuřák,“ vysvětloval lidem Drahoš, který v Jablunkově jako kluk také zkoušel kouřit.

„Zkoušeli jsme kouřit Partyzánky a Lipy. Od 15 let ale nekouřím. Nejsem ale militantní nekuřák. Můj děda z Proseče u Skutče byl dýmkař a vyráběl luxusní slonovinové špičky v 50. letech. Vůně tabáku Amfory mi tehdy voněla,“ zavzpomínal Drahoš, kterého na besedu doprovodila i jeho manželka, která seděla v publiku.