Navíc se hnutí ANO nelíbí nadstandardní Bláhův plat a odměny z Jihočeských nemocnic, které jen v uplynulých dvou letech každý rok přesáhly sumu 7,2 miliónu korun.

Ve čtvrtek večer se proto krajské předsednictvo a ANO a klub krajský zastupitelů rozhodl k vyvolání smrčího řízení s ČSSD, neboť ANO se se domnívá že ve čtvrtek došlo při jednání rady kraje k porušení koaliční dohody ve článku čtyři.

Video

Areál Na Slupečné na Lipně, kde hejtman Zimola koupil dům za velmi výhodných podmínek

ČTĚTE TAKÉ:
Zimolův známý znovu vysvětloval, jak kupoval pozemek s domy pro hejtmana
Jihočeský hejtman vysvětloval domek na Lipně

„Navrhovali jsme zařazení mimořádného bodu, který se týkal personálních změn ve vedení jihočeských nemocnic. K dohodě nedošlo, a podle koaliční smlouvy měl předsedající hejtman Zimola okamžitě vyvolat dohadovací řízení a přerušit jednání rady kraje. To se nestalo. Přesto chceme dodržet všechny podmínky koaliční smlouvy, v níž stojí, že před jejím vypovězením se pokusíme vyvolat smírčí řízení. Chceme, aby proběhlo v pátek v podvečer, a pokud nedojde k dohodě, jsme připraveni smlouvu vypovědět a vyvolat mimořádné jednání zastupitelstva,“ řekla Právu po večerním jednání krajská předsedkyně ANO, poslankyně Radka Maxová.

Zimolova rezignace ANO nestačí

Na dotaz Práva, zda podmínkou úspěšného smírčího řízení je odvolaní Martina Bláhy z vedení jihočeských nemocnic uvedla, že rozhodně ano. Jednat se prý bude ale i o dalších personálních otázkách. Již odpoledne v rozhovoru pro Právo na otázku, zda by rezignace hejtmana přispěla k obnovení důvěry uvnitř kolace a u veřejnosti, konstatovala, že na to se jí odpovídá velmi obtížně.

„Pokud sledujete celou kauzu podrobně, zjistíte, že vrcholné regionální špičky ČSSD o tom všem věděly, ať je to pan Slíva, Zimola či paní (náměstkyně Ivana) Stráská, a nějakým způsobem si myslely, že tato záležitost nevyjde na světlo. Obávám se, že případná rezignace hejtmana atmosféru uvnitř koalice nijak nezklidní, neboť to už není jen o něm,“ zdůraznila krajská předsedkyně ANO.