Akci zorganizovala novinářka a bloggerka Anna Albothová. „Je načase jednat. Nemůžeme dál sedět před obrazovkami a nic nedělat, tvrdit, že jsme bezmocní. Nejsme bezmocní. Na to je nás příliš mnoho,“ píše se v prohlášení k pochodu.

Aktivisté mají před sebou ještě na 3000 kilometrů, zdolat je by jim mohlo trvat ještě až pět měsíců. Zatím není jasné, jestli se účastníci do Sýrie vůbec dostanou.

Pochod si klade za cíl upozornit na situaci civilistů v bombardovaných syrských městech.

Pochod si klade za cíl upozornit na situaci civilistů v bombardovaných syrských městech.

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

Počty aktivistů se při pochodu mění. Například do německých Drážďan jich přišlo zhruba 70, odcházelo jich na dvě stovky. Čeští spolupořadatelé věří, že se v Česku k pochodujícím přidají další lidé.

„Určitě se přidají a myslím, že to bude podobné jako v Německu. Vždycky, když někam přišli, tak se přidala část místních,” řekl spoluorganizátor akce a evangelický farář Mikuláš Vymětal. „Mění se to v takový sériový pochod,“ doplnil.

V půlce ledna dorazí do Prahy

V pátek by pochod měl opustit Ústecký kraj. Na 15. a 16. ledna je naplánována zastávka v Praze, pochod se však snaží procházet spíše přes menší obce, kde také účastníci shánějí ubytování.

„Nejlepší zkušenost máme s farami různých církví. Někde si to berou lidé za své, takže někde budou spát i u rodin. Jsme rádi, že můžeme jít s poutníky kus cesty,“ řekl farář Vymětal.

Na pochod dohlížejí pořádkoví i dopravní policisté. Skupinu doprovází několik policejních aut. „Především zajišťujeme bezpečnost těch osob, protože v podmínkách, které panují na silnicích, je potřeba se o ně postarat tak, aby byli viditelní,“ řekl vedoucí krajské dopravní policie Jiří Ušák.

Účastníci pochodu na hraničním přechodu v Petrovicích na Ústecku

Účastníci pochodu na hraničním přechodu v Petrovicích na Ústecku

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

Mezi účastníky pochodu jsou Němci, Češi, ale i další národnosti, třeba lidé z Polska.

„Na cestu jsem se vydal, protože rád chodím, ale hlavně také že chci pomoct k tomu, aby se v Sýrii dosáhlo rovnováhy a míru. Myslím si, že tím, že půjdeme pěšky, k tomu můžeme přispět,“ řekl účastník pochodu Jan z Polska.