Řecké úřady ve čtvrtek uvedly, že na řecké ostrovy v Egejském moři připlouvá z Turecka průměrně stále 110 migrantů denně. Po delší odmlce také informovaly, že ve čtvrtek vrátily do Turecka 14 syrských uprchlíků.

Opět šlo o osoby, které se vzdaly práva na žádost o udělení azylu. Ty, které o něj žádají, čeká mnoho měsíců čekání v utečeneckých táborech, jež na řeckých ostrovech již takříkajíc praskají ve švech.

V říjnu připlouvalo na řecké ostrovy v Egejském moři v průměru 106 migrantů denně, v září to bylo 102 běženců. V září a říjnu loňského roku však čítal příliv uprchlíků z Turecka do Řecka mezi 4900 a 6800 lidmi denně.

Turecko v posledních měsících opakovaně vyhrožuje, že dohodu s EU přestane dodržovat. Brusel totiž Ankaře výměnou za pomoc s řešením migrační krize slíbil kromě financí i bezvízový styk, jehož zavedení zatím není v dohledu. Turecko podle EU totiž zatím nesplnilo všechny požadavky pro to, aby mohli jeho občané do unie bez víz.

Na přeplněnost ubytovacích zařízení na řeckých ostrovech upozorňují již dlouho nevládní organizace. Celkem se na ostrovech v Egejském moři nyní tísní asi 13 tisíc migrantů, kapacita tamních uprchlických zařízení je přitom jen asi 7400 osob. Přeplněnost zařízení vede k růstu napětí a střetům mezi migranty.