„Hlavním důvodem je výrok uveřejněný na sociální síti, který vybízí k mé likvidaci. To už je pro mě i mou rodinu nepřípustné a praktiky tohoto typu nemají v naší zemi co dělat,“ potvrdil Právu Birke.

Ten dojednával královéhradeckou koalici ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. Koalice má většinový podíl 24 křesel v 45členném zastupitelstvu. Pětikoalice poražených poslala do opozice vítězné hnutí ANO s 13 mandáty.

Na Birkeho facebookové stránce napsal příspěvek člověk pod jménem Dalibor Bůček. „Doufám, že tě brzo někdo sejme, šmejde,” zněl příspěvek.

Otisk debaty na facebookovém profilu starosty Náchoda Jana Birkeho (ČSSD)

Otisk debaty na facebookovém profilu starosty Náchoda Jana Birkeho (ČSSD)

FOTO: repro Facebook

„Domnívám se, že je na čase, aby se šéf hnutí ANO zamyslel nad svou rétorikou, plnou neustálého podněcování k nesnášenlivosti ve společnosti a výroků o korupčnících a zlodějích, které mohou některé lidi motivovat až k takovýmto zoufalým výrokům,“ konstatoval Birke, který nabízenou policejní ochranu prozatím odmítl.

Birke kvůli vzedmuté vlně nevole, zdraví a rodině v krajním případě zvažuje odchod z politiky. „Všechno má svoje meze a podobné věci nemohu zcela ignorovat. Volají mi, že jsem hajzl, jelikož jsem voličům ANO plivnul do obličeje,“ tvrdí Birke.