Lídr ANO Andrej Babiš tvrdí, že nerozhoduje stranické tričko, ale charakterové vlastnosti, předseda soc. dem. Bohuslav Sobotka hovoří zase o shodě na programových bodech.

 Středočeský
Jihočeský
Plzeňský
ČSSD
Miloš Petera
 Jiří Zimola
 Josef Bernard
ANO
Jaroslava Jermanová
Radka Maxová Miloslav Zeman
KDU-ČSL
Josef Vacek
Pavel Talíř
Ivana Bartošová
TOP 09
Petr Tiso
Jiří Švec Richard Pikner
ODS
Martin Kupka
Jan Zahradník
Martin Baxa
KSČM
Zdeněk Štefek
Petr Braný
Karel Šidlo
STAN
Vít Rakušan
Jiří Švec
Pavel Čížek
Úsvit - NK
Stanislav Hanovský
Luboš Albert
Roman Bakala
    
 Ústecký
 Liberecký Královéhradecký
ČSSDJaroslav Foldyna
Pavel Svoboda
Jiří Štěpán
ANOPetr Urbánek
 Jitka Volfová
Klára Dostálová
KDU-ČSLMichal Pehr
Miloš Krčmář
Vladimír Derner
TOP 09
Michal Kučera
František Gábor
Leoš Heger
ODSJiří Kulhánek
Dan Ramzer
Martin Červíček
KSČM
Oldřich Bubeníček
Stanislav Mackovík
Otakar Ruml
STANPetr Liška
Martin Půta
Martina Berdychová
Úsvit
David Kádner
Jana Hnyková
Jiří Štětina
    
 Vysočina Jihomoravský Olomoucký
ČSSDJiří Běhounek
Michal Hašek
Jiří Zemánek
ANOJosef Pavlík
Bohumil Šimek
Ota Košta
KDU-ČSLJaromír Kalina
Roman Celý
Ivo Slavotínek
TOP 09
Libor Honzárek
Jan Vitula
Jitka Chalánková
ODSZdeněk Geist
Jiří Crha
Dalibor Horák
KSČMMilan Plodík
Ivo Pojezný
Alexander Černý
STAN
Lukáš Vlček
Martin Maleček
Radim Sršeň
ÚsvitJana Borkovcová
František Novák
Petr Vavrouch
    
  ZlínskýKarlovarský Pardubický
ČSSD
Petr Navrátil
  Martin Havel Martin Netolický
ANO
Margita Balaštíková
 Jana Vildumetzová  Jan Řehounek
KDU-ČSL
Jiří Čunek
 Olga Haláková  Roman Línek
TOP 09
Vlastislav Navrátil
 Petr Kulhánek
(kandidát TOP09/STAN)
 Jiří Skalický
ODS
Jan Pijáček
 Karel Jakobec Michal Kortyš
KSČM
Ivan Mařák
 Eva Valjentová  Jan Foldyna
STANMiroslav Adámek
 Petr Kulhánek
(kandidát TOP09/STAN)
 Hana Štěpánová
Úsvit
Jan Bravenec
 Daniel Januj  Richard Andrle Sylor
    
  Moravskoslezský  
 ČSSD Miroslav Novák   
 ANO Ivo Vondrák   
 KDU-ČSL  Lukáš Curylo   
 TOP 09  Herbert Pavera   
 ODS  Jakub Unucka   
 KSČM Josef Babka   
 STAN Petr Jančík   
 Úsvit  Pavel Koruna   
Pozn. red. Lídři politických stran s klubem ve Sněmovně
Jsou ministři, kteří mi vše vzkazují přes média a nejsou ochotni se domluvit na ničemAndrej Babiš

„I ve vládě jsou ministři z ČSSD, s nimiž komunikuji úplně v pohodě, domlouváme spolu rozpočet a spolupracujeme bez problémů. A pak jsou ministři, kteří mi vše vzkazují přes média a nejsou ochotni se domluvit na ničem. Totéž je na městech a bude to tak zřejmě i v krajích. Bude to zase o lidech a jejich vůli spolupracovat,“ řekl Babiš Právu.

Podle Sobotky jsou klíčové věci jako například zvýšení platů v regionech pro pracovníky v sociální sféře a zdravotnictví, investice do dopravní infrastruktury a podpora školství.

Výjimkou jih Moravy 

„Podmínkou pro koalice na krajích bude programová shoda s našimi partnery. O koalicích ale budou primárně vyjednávat a rozhodovat naše krajské organizace,“ sdělil Právu.

Podobně jako Babiš a Sobotka hovoří soc. dem. hejtmani a lídři krajských kandidátek babišovců. Překážky pro povolební spolupráci s ČSSD v krajích většinou nevidí, existuje ale jedna výjimka – jižní Morava.

Povolební spolupráce s ČSSD možná je, ale bez současného hejtmana HaškaBohumil Šimek

Podle jihomoravského lídra babišovců Bohumila Šimka je pro ANO nepřípustný tamní soc. dem. hejtman Michal Hašek. „Jak jsme již několikrát deklarovali, povolební spolupráce s ČSSD možná je, ale bez současného hejtmana Haška,“ uvedl pro Právo.

O hluboce vykopaných příkopech svědčí i odpověď Haška, i když si zadní vrátka nechává přece jen pootevřená.

„Soc. dem. nebude používat estébácké metody, kádrovat kandidáty ANO či se bránit předem možné spolupráci s, zdůrazňuji, jakýmkoli politickým subjektem, kterému voliči dají důvěru. Nebude to tedy ČSSD, která zabouchne dveře k jednacímu stolu, zdá se z dosavadní rétoriky, že to jihomoravské ANO zvládne pod taktovkou z Čapího hnízda samo,“ uvedl pro Právo.

Lídr ANO Babiš často Haška kritizuje, stejně jako moravskoslezského soc. dem. hejtmana Miroslava Nováka. Tamní kandidát babišovců na hejtmana Ivo Vondrák je ale smířlivější, podle něj regionální politika není totéž jako celonárodní.

„Nechci předjímat vymezující podmínky, s kým ano a s kým ne. Programová prohlášení ANO a soc. dem. se velmi podobají. Jde o to, jak se případně dohodneme na spolupráci a zda pak k té dohodě bude druhá strana loajální,“ řekl Právu Vondrák, rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Na dotaz, zda si dovede představit spolupráci s Novákem, odpověděl: „Osobní explicitní problém, který bych nazval jako diskriminující, nemám. Je to ale otázka soc. dem., jak bude při vyjednáváních postupovat. Nebudu sám, kdo bude dávat koalice dohromady.“

„Nechceme to hrotit“ 

Podle pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD) kampaň v regionu probíhá zatím v klidu bez osobních útoků a hádek. „Nemyslím si, že situace je vyhrocená tak, že by byla vyloučená spolupráce s ANO. Koalici jako takovou nevylučuji, část kandidátů znám i osobně, tak si dovedu představit, že by byli součástí společného týmu,“ řekl Právu s tím, že víc než na partaji mu záleží na konkrétních lidech, kteří budou mít na řízení kraje zájem.

A priori nevylučuji spolupráci s nikým, kdo bude ochoten přistoupit na plnění soc. dem. programuJiří Zimola

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) si je jist vítězstvím soc. dem. „A priori nevylučuji spolupráci s nikým, kdo bude ochoten přistoupit na plnění soc. dem. programu. Budeme ve vládě a přijmeme do ní toho, kdo splní náš program,“ řekl Právu.

Podle poslankyně a Zimolovy protikandidátky z ANO Radky Maxové rozepře na vládní úrovni nemohou ohrozit povolební vyjednávání. „Krajská politika je jiná než celostátní. I když se v současnosti strkáme a šťoucháme s ministry za soc. dem., tak to určitě neznamená, že bychom vylučovali spolupráci po volbách,“ podotkla.

Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) s babišovci problém nemá. „Po volbách budeme jednat se všemi politickými stranami o možné spolupráci, ANO vyřazovat nebudeme,“ řekl Právu.

Také podle poslankyně a kandidátky ANO na zlínskou hejtmanku Margity Balaštíkové se dění na vládní úrovni nemůže přetahovat do regionální politiky.
„Záleží především na lidech, kteří kandidují, zda chtějí posouvat věci. Určitě nechceme v kampani věci hrotit a všechno válcovat. Lidé chtějí vidět člověka, který je nad věcí a netahá do toho osobní ani vládní záležitosti,“ uvedla.