„Nakažení AIDS se obávají především mladí lidé ve věku 15–29 let. Po dosažení věkové hranice 30 let se tento trend otáčí a kontinuálně se zvyšuje podíl lidí, kteří se nakažení nemocí AIDS neobávají,” uvádí průzkum.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Je to logicky dáno tím, že starší lidé žijí častěji v monogamním vztahu s jediným partnerem, u mladších ročníků je častější střídání sexuálních partnerů.

Z průzkumu plyne, že více než polovina (51 procent) dotázaných, kteří žijí s partnerem, ”rozhodně nemá” obavu z nákazy. U lidí, kteří partnera nemají, je to o více jak 10 procentních bodů méně.

„Mezi ženatými a vdanými zvolilo odpověď 'rozhodně se neobávám' 56 procent respondentů, u lidí svobodných se k ní přiklonilo 28 procent dotázaných,” uvedla agentura.

V ČR je 2783 HIV pozitivních

Za problém považuje onemocnění AIDS 68 procent Čechů. Oproti předchozímu šetření z roku 2014 jejich počet o pět procentních bodů poklesl.

Lékaři v ČR evidovali k letošnímu 30. červnu 2783 HIV pozitivních. Ve většině případů se jedná o muže. U 484 lidí z tohoto počtu propuklo onemocnění AIDS. [celá zpráva]