Návrh podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka neodpovídá české parlamentní praxi a omezuje roli Parlamentu pouze na schvalování zákonů.

„Parlamentní diskusi nelze vnímat jako něco, co zdržuje zákonodárný proces. Navíc rozdělení času na vystoupení pro jednotlivé poslanecké kluby může mít diskriminační charakter, neboť zvýhodňuje velké poslanecké kluby,“ uvedl ve stanovisku vicepremiér pro vědu a výzkum.

Ministerstvo vnitra Milana Chovance (ČSSD) ve svém vyjádření uvedlo, že diskuse, ač někdy zdlouhavá a obstrukční, do sněmovní praxe patří.

Hrozně bych nerad, abychom spojovali politickou diskusi s tím, že někdo dlouhé hodiny předčítá na mikrofon telefonní seznamMartin Stropnický (ANO), ministr obrany

Pro omezení doby na vystoupení u pultíku byli ministři za ANO, uvedl šéf obrany Martin Stropnický. Popřel, že by chtěli omezovat demokratickou polemiku.

„Myslím, že to je návrh zrcadlící zdravý rozum. Hrozně bych nerad, abychom spojovali politickou diskusi s tím, že někdo dlouhé hodiny předčítá na mikrofon telefonní seznam. Tím se ten proces strašně zdržuje,“ komentoval.

Ač vláda nepřijala žádné stanovisko, poslanecký návrh nyní stejně poputuje do Sněmovny, kde o něm budou mluvit poslanci.