„Nápad půjčovat peníze OKD je nápadem pana Mládka. Moje iniciativa to určitě není,“ sdělil Novinkám Babiš.

ČTĚTE TAKÉ:
Babiš dospěl k názoru, že je potřeba dát OKD peníze na výplaty, tvrdí Mládek

Dodal, že stát není banka, takže peníze nemá půjčovat, když si navíc půjčuje sám. „A už vůbec by neměl půjčovat soukromé firmě, která byla špatně zprivatizovaná a vytunelovaná,“ zdůraznil ministr financí.

Zároveň ale připustil, že v případě katastrofického scénáře bude muset vláda zasáhnout. Babiš už dříve přistoupil na to, že stát může firmě pomoci až sumou 400 miliónů, musí se však vyjasnit podmínky, za nichž peníze poskytne.

„Záležitost analyzujeme, protože je to sociálně citlivý region. Bude to rozhodnutí vlády, a určitě ne ministerstva financí ani ministerstva průmyslu. My dáme každý svoje stanovisko,“ uvedl Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí Novinkám řekl, že vláda bude o penězích na výplaty jednat nejpozději 27. července.

Restrukturalizace či konkurz

Babiš zdůraznil, že management OKD před pár týdny předložil výhled cash flow s přebytkem asi 130 miliónů korun na konci srpna. „Teď tvrdí, že nebude mít na výplaty. Měl by prokázat, že nemůže peníze sehnat sám,“ konstatoval ministr.

Myslí si však, že společnost by peníze na výplaty horníků mohla sehnat sama – například dobrou organizací prodeje zásob nebo nakládáním s pohledávkami.

Začátkem srpna by měl zasednout věřitelský výbor, který rozhodne, zda půjde firma do konkurzu, nebo se bude restrukturalizovat.

„Je potřeba předložit nejen analýzu restrukturalizace, při které zůstávají původní vlastníci majitele firmy, ale i analýzu konkurzu, kdy se firma očistí od historického balastu za podmínky, že bude dál fungovat v redukované formě,“ míní Babiš.

Vedení společnosti se podle něj stává málo důvěryhodným, protože výhled cash flow je údajně v rozporu s informacemi, které ministr financí dostal během posledního jednání o OKD.