Už teď se ukazuje, že reorganizace vliv zřejmě mít bude, protože olomoučtí žalobci kvůli ní stáhnou k sobě spisy ke dvěma největším kauzám Vidkun a Nagyová, což může zpomalit jejich vyšetřování. [celá zpráva]

ČTĚTE TAKÉ
Babiš píše Sobotkovi: Byl jste obelhán, za reorganizaci policie odmítáme nést vládní odpovědnost 
Předčasné volby nejsou na pořadu dne, naznačil hádající se koalici Zeman 
Babiš: Šlachtovi se nedivím, pod vedením Chovance a Tuhého bych taky nechtěl působit
Olomoučtí žalobci podle Chovance tlačili na policejního prezidenta kvůli reorganizaci 
Sobotka: ANO se snaží politizovat práci policie 
Šlachta a jeho kolegové žádají o odchod do civilu
Je to politické gesto, komentoval Chovanec Šlachtovo rozhodnutí odejít
Pokud se rozloží ÚOOZ, bude fungování vlády obtížné, řekl Babiš
Žalobci si stáhnou spisy z kauzy Nagyová a Vidkun
Robert Šlachta - plukovník, který si kvůli podsvětí přišil uši, ale bál se ho i Rittig

Pětistránkový dokument říká, že všechny rozpracované kauzy dozorují státní zástupci, kteří mají nad případem přehled a policii dávají pokyny.

Připomíná také, že během všech reorganizací byly policistům ponechány jejich případy, a rovněž uvádí, že policii spíše ohrožuje současný stav, kdy si protimafiánský útvar a protikorupční útvar konkurují.

Odchod vedení ÚOOZ

Chovanec už dříve řekl, že pokud analýza jeho resortu ukáže, že vyšetřování rozpracovaných případů nebude ohroženo, reorganizaci podepíše. Řekl to ale předtím, než vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu oznámilo, že chce odejít do civilu. A to včetně šéfa útvaru Roberta Šlachty.

Důvodem je právě reorganizace, která by měla začít už 1. července. Vedení útvaru vadí mimo jiné to, že mu nikdo není schopen říci, jak bude nový útvar fungovat. [celá zpráva]

Oznámené změny v policii vyvolaly spory i v koalici, nesouhlasí s nimi hnutí ANO, které požaduje dohodovací řízení. Podle šéfa hnutí Andreje Babiše ministerstvo vnitra destabilizuje policii.