Podezřele v tomto světle působí dar, který hnutí ANO obdrželo pouhé dva dny poté: 27. května na jeho transparentním účtu u Komerční banky přistálo pět set tisíc od společnosti Velta Plus EU, s. r. o.

Ta se podle obchodního rejstříku zabývá mimo jiné zpracováním tabáku a výrobou tabákových výrobků. Na svém webu píše, že vyrábí jakostní cigaretové tabáky a kuřácké doplňky. Společnost sídlí v Karlových Varech a jejím jednatelem je Dang Khoa Vu.

O tom, že poslanci ANO mohli být ve vleku tabákových lobbistů, když pro vládní zákon překvapivě nezvedli ruku, mluvil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který po hlasování ANO obvinil, že jeho poslanci nahráli tabákové lobby. [celá zpráva]

ČTĚTE TAKÉ
Babiš: Naše poslance jsem za hlasování zdrbal
Socansko-lidovecký podraz, jak nazval hlasování Babiš, podpořilo i osm jeho poslanců
Babiš o protikuřácké blamáži: My nic, je to klasický socansko-lidovecký podraz
Blamáž s protikuřáckým zákonem zapůsobila v koalici jako granát

Vicepremiér a lídr ANO  Andrej Babiš odmítl, že by štědrý dar od tabákové společnosti měl něco společného s hlasováním. Dodal, že tuto firmu nezná.

Podle mluvčí ANO Lucie Kubovičové firma asi chtěla podpořit kandidátku na hejtmanku Janu Vildumetzovou.

Také společnost Velta Plus EU se vyjádřila, že dar ANO nesouvisí s protikuřáckým zákonem.

„Pan jednatel se rozhodl podpořit ANO, protože z jeho hlediska mají nejlepší politický program. Se žádostí o podporu nás oslovilo víc politických subjektů,“ sdělila Právu asistentka jednatele Jana Havlová.