13:24 - On-line přenos ze schvalování protikuřáckého zákona skončil. Děkujeme za pozornost.

13:06 - „Hnutí ANO porušilo koaliční smlouvu a dalo najevo, že pohrdá prací Poslanecké sněmovny. Budeme požadovat, aby byla svolána koaliční rada,” řekl na tiskové konferenci místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Více o tématu
Blamáž s protikuřáckým zákonem zapůsobila v koalici jako granát

13:02 - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) poukázal na to, že norma nezískala podporu značné části poslaneckého klubu hnutí ANO.

„Nekecáme, makáme... Bohužel hulíme dál. Díky ANO,” napsal na Twitteru.

12:53Ve třetím závěrečném hlasování nebyl návrh, který by omezoval kouření v restauracích a zavedl restrikce na prodej a podávání alkoholu, přijat. Pro hlasovalo pouze 80 poslanců. V platnosti zůstává stávající úprava.

Vládní návrh nepodpořilo hnutí ANO. Patnáct poslanců z Babišova hnutí hlasovalo proti. Kdo jak hlasoval, si můžete prohlédnout zde.

Sněmovna definitivně odmítla protikuřácký zákon.

Sněmovna definitivně odmítla protikuřácký zákon.

FOTO: Barbora Zpěváčková, Novinky

12:49 - Při opakovaném závěrečném hlasování podpořilo návrh 91 poslanců a návrh byl přijat. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek hlasování zpochybnil.

Hlasování se opakovalo a Sněmovna tentokrát zákaz kouření v restauracích schválila.

Hlasování se opakovalo a Sněmovna tentokrát zákaz kouření v restauracích schválila.

FOTO: Barbora Zpěváčková, Novinky

„Jsem přesvědčen, že jsem hlasoval, že se zdržuji, přesto mám na přístroji ne,“ vysvětlil. Poslanci s ním souhlasili a hlasování se bude opět opakovat.

12:47 -  Návrh nebyl přijat a projednávání bude pokračovat.

12:46 - Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák navrhl přerušení projednávání do pátku.

12:41 - Předsedové poslaneckých klubů z koaličních i opozičních stran se dohadují s řídícím schůze Janem Bartoškem (KDU-ČSL), zda si během legislativního procesu mohou vzít pauzu. Bartošek začal předčítat z jednacího řádu Sněmovny.

12:37 - Poslanci v závěrečném hlasování návrh neschválili. Pro bylo 80, proti 47. Hlasování bylo následně zpochybněno a bude se opakovat.

Poslanci zamítli protikuřácký zákon.

Poslanci zamítli protikuřácký zákon.

FOTO: Barbora Zpěváčková, Novinky

12:23 - Poslanci se po půlhodinové pauze sešli v sále. Schyluje se k závěrečnému hlasování o zákonu jako celku, ale šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek si bere další desetiminutovou pauzu.

12:15 - Mezitím na terase Poslanecké sněmovny někteří poslanci pokuřují cigarety či dýmky.

12:07 - Poslanec Marek Benda z opoziční ODS, díky jehož pozměňovacímu návrhu prošly kuřárny, novinářům řekl, že novelu celkově nepodpoří. „Já pro ten zákon ruku nezvednu. Stále ho ještě pokládám za zbytečnou regulaci, kterou ČR nepotřebuje. Ale myslím si, že je to mnohem lepší a přijatelnější pro veřejnost, než když to přišlo do Sněmovny,” uvedl během přestávky.

11:53 - Místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) vyhlásila půlhodinovou přestávku. Legislativa má zkontrolovat, zda uplynulá hlasování proběhla v pořádku.

11:52 - Zákaz kouření by měl platit od 1. ledna 2017. Zvedlo pro to ruku 154 poslanců. Neprošly návrhy, aby se v restauracích nesmělo kouřit už od konce letošního května nebo října.

11:43 - Komunista Jiří Dolejš hlasování komentuje se slovy, že se jedná o regulační obsesi.

11:35 - Pokud hospodský zjistí, že je v jeho provozovně někdo mladší 18 let zjevně pod vlivem alkoholu, bude ho muset vyzvat, aby odešel. „Tato osoba je povinna výzvy uposlechnout,” stojí v právě schváleném pozměňovacím návrhu.

11:32 - Prošel návrh, že obce nebudou moci vyhláškou zakázat kouření na akcích, kam mají přístup i lidé mladší 18 let.

11:30 - Ministr zdravotnictví Němeček si do Sněmovny opět „demonstrativně” přinesl urnu. U pultíku s ní seděl, i když se o zákonu jednalo v prvním čtení. Chtěl tak připomenout, kolik lidí kvůli cigaretám umírá. Na následky kouření přijde ročně o život asi 18 tisíc lidí. Průměrný kuřák si zkrátí život o 15 až 18 let.

11:24 - Poslanci podpořili návrh, který umožňuje za vymezených podmínek prodej alkoholických nápojů na trzích, kulturních a sportovních akcích.

11:17 - Po více než dvou hodinách jednání jsou poslanci teprve v polovině. „Z toho nemůže vzejít nic dobrého,” komentoval na Twitteru Marek Ženíšek z opoziční TOP 09. Zákonodárci mohou o normách ve třetím čtení ve středu hlasovat pouze do 14 hodin.

11:16 - Zpravodaj tisku Jaroslav Krákora (ČSSD) si kvůli složitosti hlasovací procedury vyžádal pětiminutovou přestávku.

11:15 - Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, která má novelu na starosti, Právu řekla, že hlasování zatím nechce hodnotit. „Počkám na finální hlasování, co se nám podařilo prosadit,“ komentovala.

11:11 - S výjimkou „tvrdého“ alkoholu bude možné alkoholické nápoje a víno prodávat na ochutnávce vína, moštů, výročním, farmářském a tradičním trhu, veřejných slavnostech nebo sportovních akcích. Nápoje však budou moci obsahovat nejvýše 4,3 procenta etanolu.

11:08 - O důležitosti hlasování svědčí vysoká účast poslanců. Z 200 je jich přítomno téměř 190.

10:53 - Hlasování o pozměňovacích návrzích pokračuje. Sněmovna je vesměs odmítá.

10:26 - Pozměňovací návrh, aby vznikly kuřárny, předložil poslanec ODS Marek Benda, zvedlo pro něj ruku 94 poslanců, proti jich bylo 68. Kuřárny by měly být stavebně oddělené a nechodila by do nich obsluha. Nesměly by navíc zaujímat více než 25 procent z celkové podlahové plochy provozovny.

10:15 - V rámci pozměňovacích návrhů Sněmovna také odsouhlasila, že výjimky v restauracích by měly dostat elektronické cigarety a vodní dýmky.

10:00 - Středeční hlasování je celkem drama. K novele zákona o ochraně zdraví z pera ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) se totiž celkem sešlo 240 pozměňovacích návrhů. Procedura je tak poměrně složitá.

Během rána už poslanci schválili, že zákaz kouření se nebude vztahovat na venkovní festivaly, ale jen na uzavřené stavby. Nebyl přijat návrh, aby se nesmělo kouřit v autě, pokud v něm cestují děti.

Ještě před hlasováním o pozměňovacích návrzích vystoupil předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Vadí mu, že vláda dále omezuje lidskou svobodu. „To, co se hrne na podnikatele a živnostníky každý den z vládních lavic, je do té míry frustrující a často likvidační, že nemám odvahu přidat do tohoto vařícího kotle ještě jednu kapku, která to bude českým podnikatelům zhoršovat,“ řekl.

Vládní návrh o ochraně zdraví kromě úplného zákazu kouření v restauracích také počítá se zákazem prodeje alkoholických a tabákových výrobků v automatech. Restaurace by také musely na svém nápojovém lístku nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude levnější než pivo.