Osmičlenná skupinka z Brna čítá pět dospělých a tři děti. Je složená ze dvou prarodičů, dvou jejich dcer, přičemž jedna má malé dítě a druhá manžela a dvě děti. Důvodem návratu je stesk prarodičů po rodné zemi.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

"Osm Iráčanů odjede z Brna vlakem ve čtvrtek po půl šesté ráno do Prahy, kde si na pobočce ministerstva vnitra vyzvednou irácké pasy a odevzdají svá prohlášení, že se vzdávají azylu v České republice. Poté mohou pokračovat na letiště a po třetí hodině odpoledne jim letí letadlo do Istanbulu, odkud budou pokračovat do Iráku," popsal Makovička.

Čtěte také
Generace 21: Iráčtí uprchlíci nás podrazili, ale chápeme je
Iráčané z Česka požádali v Německu o azyl. Chovanec chce od Berlína vysvětlení

Zbývající Iráčané se vrátit nechystají

Zbylých 16 Iráčanů chce zůstat v Brně. Radní jim schválili poskytnutí dvou bytů, jeden je velkometrážní a najde v něm zázemí osm lidí, další lidé půjdou do druhého bytu a zbytek do třetího, který však neposkytlo Brno, ale soukromá osoba.

"Jeden je na ulici Pellicově a druhý na ulici Václavské. Skupina, která se rozhodla v Brně dlouhodobě zůstat, se nadále vzdělává a má čtyři hodiny češtiny denně," doplnil primátor Brna Petr Vokřál (ANO).

Zatím jsou Iráčané v jednom z hostelů v centru města, odkud se ale musí nejpozději do 14. dubna vystěhovat.

ČR přijala bezmála 90 křesťanských uprchlíků, přestože se původně mluvilo o přesídlení 153 lidí. Část našla zázemí v Okrouhlíku na Jihlavsku, část v Brně a někteří ve Smilovicích u Třince.

Skupina z Okrouhlíku ale odmítla český azyl a vydala se autobusem do Německa, kde je na hranicích zadržela německá policie. Kvůli odmítnutí azylu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dočasně pozastavil přesídlení zbylých křesťanů do ČR. Celým projektem se bude zabývat vláda. Zatím ani není jasné, zda Německo uprchlíky z Okrouhlíku vrátí do ČR.