"Panama Papers znovu naléhavě připomínají, jaký je kolotoč kolem offshorových firem a daňových rájů výsměch všem lidem, kteří poctivě pracují a platí daně," myslí si český premiér. Podle něj je proto potřeba jednat.

"V Čechách FAU a daňová správa, na EU a mezinárodní úrovni je potřeba tlačit na likvidaci daňových rájů a špinavého byznysu kolem," napsal Sobotka v pondělí večer na Twitter.

Předseda vlády také řekl v pondělí novinářům v San Francisku, kde v úterý ukončí svou pětidenní návštěvu Spojených států, že se nedomnívá, že by se kauza týkala i členů jeho kabinetu.

"Pokud se něco takového objeví, tak samozřejmě je na to třeba reagovat, ale já si nemyslím, že se to týká nějakého člena naší vlády," prohlásil Sobotka

Čtěte také
Českou stopu v kauze Panama Papers prověří policie
Kauza Panama Papers ukazuje i na stovky českých jmen
Panama Papers obnažily finanční transakce kolem Putina, řídili je jeho nejbližší
Nejen narkobaroni a teroristé, daňové ráje využívaly i desítky politiků
Kdo si ulil peníze přes Panamu? Fotbalista Messi, režisér Almodóvar, píše El Mundo

Skandál spojený s odhalením rozsáhlé sítě firem v daňových rájích, které během více než 30 let pomáhala zakládat panamská poradenská firma Mossack Fonseca, v pondělí nabral v řadě zemí obrovských rozměrů a úřady už mnohde zahájily vyšetřování týkající se možných daňových úniků či dalších deliktů.

Kauza zvaná Panama Papers vypukla v neděli poté, co světová média zveřejnila výsledky svého ročního pátrání v rozsáhlých materiálech uniklých z Mossack Fonseca.

Mezi desetitisíci osob a firem, jimž panamská společnost údajně pomáhala založit offshore firmy, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů.