Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Kauza Panama Papers ukazuje i na stovky českých jmen

V dokumentech společnosti Mossack Fonseca, která měla společnostem i jednotlivcům pomáhat obcházet daňové zákony, případně legalizovat výnosy z trestné činnosti, se objevují i jména českých podnikatelů. Podle webu Investigace.cz v seznamech figurují i nejbohatších Čech Petr Kellner či spolumajitel EPH, fotbalové Sparty i řady médií Daniel Křetínský. Ten již obcházení zákona odmítl. Na seznamu je podle webu 283 lidí, jejichž aktivity směřují do ČR.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Kauza Panama Papers ukazuje i na stovky českých jmen

Kellner má podle webu s manželkou několik společností na Britských Panenských ostrovech a tamtéž je registrována i Křetínského firma.

„Manželé Kellnerovi mají na Britských Panenských ostrovech majetek a podnikatelské aktivity (převážně nemovitosti) pocházející z období, kdy tam dlouhodobě pobývali. Tento majetek je tedy logicky spravován společnostmi, které byly založeny a fungují na Britských Panenských ostrovech,” uvedla v reakci na informace skupina PPF, jejíž většinu Kellner vlastní.

Mluvčí EPH Daniel Častvaj se proti spojování Křetínského s nelegální či neetickou daňovou optimalizací rovněž ohradil.

„Daniel Křetínský nevyužívá a nikdy nevyužíval jakýchkoliv panamských ani jiných anonymních struktur k zakrývání skutečného vlastnictví společností. Rovněž nevyužíval ani nevyužívá žádné nelegální nebo neetické postupy v oblasti daňového plánovaní,” uvedl.

Firmu Wonderful Yacht Holdings Ltd, o níž se web zmiňuje, Křetínský vlastní. „Jejím jediným účelem je vlastnictví katamaránu, který její původní vlastník prodával ne jako aktivum, ale právě spolu s touto společností,” osvětlil Častvaj, podle něhož Křetínský tuto skutečnost uvádí u všech antimonopolních řízení.

Krejčířovy e-maily

V dokumentech se objevuje i jméno Radovana Krejčíře, který byl v JAR odsouzen za vraždu a další delikty k 35 letům vězení. Krejčíř je v materiálech uveden kvůli podezřelé transakci mezi svými firmami.

„V databázi Panama Papers lze najít e-mailovou výměnu z roku 1998, kdy si Krejčíř vyvedl peníze z vlastní firmy Corado Holding do své druhé firmy na Britských Panenských ostrovech se jménem Ducane Finance. Přestože se případem podezřelé transakce zabývala policie, soud na ní neshledal nic, co by porušovalo zákon," uvádí tisková zpráva centra.

Solární elektrárny

Mezi českými jmény, které se v tisících dokumentů objevily, centrum našlo několik majitelů a jednatelů solárních elektráren, lobbistů a aktérů privatizace z 90. let.

Politici se podle Pavly Holcové z Českého centra pro investigativní žurnalistiku schovávají za hradby právníků, firem z daňových rájů, bílých koní a zprostředkovatelů.

Mezi dokumenty lze nalézt rovněž akcie jisté seychelské společnosti, přičemž adresa doručitele je v domě v Ústí nad Labem, jehož majitelka Iveta Sadílková je podle webu spojována s aktivitami Patrika Oulického či Alexandra Nováka. Oba byli svého času označováni za regionální kmotry ODS.

S vazbou na ČR bylo zveřejněno přes 250 tisíc dokumentů. Na seznamu je podle webu 283 lidí, jejichž aktivity směřují do ČR.

Nejčastěji Češi schovávají své firmy na Seychely, kde pro ně Mossack Fonseca založila přes 800 firem. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, pacifický ostrov Niue, Panama nebo ostrov Samoa, uvedla Holcová.

Na jedenáct miliónů dokumentů v Panamě sídlící poradenské firmy Mossack Fonseca zveřejnila v neděli média koordinovaná Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků