"Jsou to vyhozené peníze z toho prostého důvodu, že Turecko není ani schopno, ani ochotno s těmi migranty něco dělat, pokud by je samozřejmě nechtělo posadit do vězení, ale to se asi nestane," prohlásil Zeman.

EU přislíbila Turecku poskytnout letos a příští rok na pomoc se zvládáním uprchlické krize tři miliardy eur (asi 81 miliard korun). Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by chtěl dvojnásobek, což by zdvojnásobilo i český podíl, který podle Zemana nyní činí 800 miliónů korun. Snižování počtu migrantů mířících do Evropy bude hlavním tématem pondělního summitu EU s Tureckem.

V Turecku je 2,5 miliónů uprchlíků

Turecko má podle zástupce EU do 1. června plně uplatňovat listopadovou dohodu o zpětném přijímání uprchlíků a do té doby zastavit nebo významně omezit jejich příliv do Evropy.

Na svém území má 2,5 miliónu uprchlíků především ze Sýrie. Unie naopak Turecku přislíbila, že zmírní vízová omezení pro turecké občany a oživí rozhovory o přijetí Turecka do EU.

Zeman zmínil návrh jednoho z účastníků jednání své expertní skupiny, aby na řeckých ostrovech byla vybudována záchytná střediska, kam by byli deportováni migranti z Evropy.

"Řecko by udržováním těchto záchytných středisek splácelo svůj jinak nevymahatelný zahraniční dluh vůči zahraničním věřitelům. Je to originální řešení, které by zabilo dvě mouchy jednou ranou," řekl Zeman.

Zeman: Migrace je inkluze ve velkém

Prezident spojil téma migrace s inkluzí, tedy společným vzděláváním žáků s postižením v běžných školách.

"Migrace je inkluze ve velkém," uvedl Zeman s poukazem na to, že do Evropy má přijít několik milionů migrantů a "nějakým způsobem se smísit s evropskou populací". Zeman s ohledem na rozdílnost evropské a islámské kultury pochybuje o tom, že by to fungovalo.