„Smlouva o partnerství Prahy s Pekingem staví Prahu do nedůstojného, nerovnoprávného postavení. Navíc byla schválena pokoutným způsobem a na poslední chvíli. My se s tím nehodláme smířit,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Smlouvu schválili 25. února zastupitelé ANO, ČSSDKSČM. Připojila se k nim i část zastupitelů ODS, což vyvolalo neshody v jejich pražské organizaci.

TOP 09 má v tuto chvíli patnáct hlasů: ke dvanáctičlennému klubu se připojili tři nezávislí. „Hledáme sedm statečných,“ prohlásil předseda pražské TOP 09 Jiří Koubek.

Zastupitelům za TOP 09 podle jejich slov nevadí smlouva o partnerství jako taková. Vadí jim třetí bod, ve kterém se výslovně uvádí, že Tchaj-wan je součástí Číny. Podle zastupitele Jiřího Nouzy jiná města v partnerské smlouvě tento bod nemají.

„Vyjádření na téma, jak se Praha staví k politice jednotné Číny, nepatří do vzájemných vztahů dvou měst. Všechna ostatní města to odmítla,“ řekl Nouza.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek připustil, že Česká republika uznává jednotnou Čínu jako stát.

„Stejně tak uznáváme jednu ruskou vládu. Ale na otázku, zdali je Krym součástí Ruské federace, bych odpověděl, že není,“ řekl Kalousek. „Praha nemá žádný důvod, aby servilně, explicitně stvrzovala, že Tchaj-wan je součástí Číny,“ dodal.