„A pochopitelně, když se podíváte na videozáznamy, no tak ten kluk, co je hlavní organizátor, patří do pasťáku,” uvedl Zeman.

„Vyloučení, natož podmíněné vyloučení je příliš slabým trestem, protože ho může přijmout jiná škola a lidé tohoto typu by se měli skutečně umisťovat do k tomu určených zařízení,” dodal.

Podle něj by mělo být odvoláno celé vedení školy, nejen ředitel. "To je takzvaná kolektivní odpovědnost, která platí i v tomto případě,” řekl prezident.

Žáci několik měsíců šikanovali pětapadesátiletou učitelku angličtiny. V lednu za to byla trojice agresorů potrestána podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zkolabovala a zemřela.

Vedení školy trvá na tom, že mezi šikanou a jejím úmrtím není příčinná souvislost. Je také přesvědčeno o tom, že postupovalo správně a na základě tehdejších důkazů byl postih odpovídající. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v pondělí po setkání se studenty školy uvedla, že šikana učitelky byla na této škole výjimkou.

Facka leccos vyřeší

V rámci prevence by podle Zemana prospělo, pokud by bylo možné používat umírněné fyzické tresty.

„Taková dobře mířená facka leccos vyřeší,” řekl. Má s tím osobní zkušenost. „Moje maminka byla učitelka na základní škole. Měla pro změnu vařečku. A tou vařečkou, kterou si nosila z domova, plácala děti po zadku včetně mě. Protože mě také asi dva roky učila,” řekl.