„Přijelo 14 lidí, z toho pětičlenná skupina, která je v České republice delší dobu, jedná se o rodinu s dvěma malými dětmi a babičkou. Ta byla dosud v Okrouhlíku u Jihlavy, a devět uprchlíků přiletělo v pátek odpoledne z Iráku v rámci 40členné skupiny. Mezi nimi jsou dvě děti a dospělé osoby,“ popsal uprchlíky ubytované ve Smilovicích mluvčí Slezské diakonie Zdeněk Kašpárek.

Všech 14 uprchlíků jsou křesťané z Iráku, kteří uprchli z Mosulu obsazeného Islámským státem. Před odletem do Česka pobývali v uprchlickém táboře v Libanonu.

Všech 14 uprchlíků jsou křesťané z Iráku, kteří uprchli z Mosulu obsazeného Islámským státem.

Všech 14 uprchlíků jsou křesťané z Iráku, kteří uprchli z Mosulu obsazeného Islámským státem.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů a budou procházet intenzivním integračním procesem další čtyři měsíce.

Zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů a budou procházet intenzivním integračním procesem další čtyři měsíce.

FOTO: Pavel Karban, Právo

V sobotu by měli uprchlíci hlavně odpočívat. „Na pět hodin je naplánována večeře, které se zúčastní Iráčané a zástupci organizací, které se na projektu podílejí,“ sdělil mluvčí Slezské diakonie.

Čeština už od pondělí

V neděli ráno se uskuteční přímo v Karmelu bohoslužba. Na ni by se měli uprchlíci poprvé setkat s obyvateli Smilovic.

„V pondělí budou na programu základní administrativní úkony, zdravotní prohlídky a od úterý už by vše mělo běžet v naplánovaném režimu. Dopoledne pravidelná setkání s vyučováním českého jazyka, odpoledne samostudium, duchovní chvilky nebo hraní společenských her,“ popsal mluvčí Slezské diakonie.

Před odletem do Česka iráčtí uprchlíci pobývali v táboře v Libanonu.

Před odletem do Česka iráčtí uprchlíci pobývali v táboře v Libanonu.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů a budou procházet intenzivním integračním procesem další čtyři měsíce. Během té doby by měli získat azyl. Po zhruba půl roce by se mohli přestěhovat kamkoliv v Česku.

Až tři desítky uprchlíků

Ve středisku Karmel by mělo být ubytováno až 30 iráckých uprchlíků. „Kdy dorazí zbytek, nevíme. Je to věc vyjednávání přímo v Iráku. A také záleží na tom, jakým způsobem se stabilizuje situace přímo tady ve Smilovicích, protože tady vznikla jakási opozice ze strany některých obyvatel. [celá zpráva]

Ale věřím, že jak se seznámí s našimi přáteli z Iráku, tak zjistí, že nehrozí žádné nebezpečí. Pak se vytvoří prostor přivést sem dalších zhruba 15 lidí,“ nastínil Kašpárek.

Už od pondělí se iráčtí uprchlíci začnou ve Smilovicích učit česky.

Už od pondělí se iráčtí uprchlíci začnou ve Smilovicích učit česky.

FOTO: karb, Právo

Projekt organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 díky prostředkům soukromých podporovatelů z řad jednotlivců i různých církví z Česka a s podporou britského charitativního Barnabas fondu.

Nadační fond uhradí v prvním roce náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby, mezi něž patří výuka jazyka i seznámení se s českou kulturou a společnosti. Na to fond má vyčleněno zhruba 15 miliónů korun.

„Vybraní lidé zažili přímou zkušenost s krutostí takzvaného Islámského státu a řadě z nich bojovníci zavraždili příbuzné či přátele. Proto mají jedinou touhu. Opět žít normální život a v bezpečí vychovávat své děti,“ přiblížil okolnosti příletu ředitel Nadačního fondu Generace 21 Jan Talafant.