Poté, co média na angažmá Faltýnka juniora v městské firmě upozornila, připustil, že se postu v představenstvu, s platem 26 000 korun měsíčně, vzdá.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Dali jsme slib voličům, že budeme do představenstev dosazovat profesionály. Přestože to splňuji, visí nade mnou nějaké otazníky a nerad bych se k tomu po svém rozhodnutí více vracel,” citovala jej v úvodu loňského prosince ČTK.

Faltýnek zároveň avizoval, že se dohodl na přesunu do dozorčí rady tepláren. K tomu v tichosti došlo o pár dní později. Faltýnek v polovině prosince v představenstvu skončil a byl radou města na valné hromadě obratem zvolen do dozorčí rady. V jejím čele bude pobírat 17 000 korun měsíčně.

ANO: Odborníky, ne politiky

Zaměstnávání příbuzných politiků ve společnostech s účastí státu či obcí je nešvar, proti němuž se strany často a rády vymezují. Faltýnkův případ ukazuje, že jim ale zároveň nic nebrání v této zaběhnuté praxi pokračovat.

„Domnívám se, že mezi politiky není tolik odborníků, kteří by byli schopní městské firmy řídit. V mnoha případech jsou to jen podniky, kam si lidé chodí sednout, a je to takový kolorit. Proto chceme politiku dostat z managementů společností pryč," tvrdil před komunálními volbami v srpnu 2014 Petr Vokřál, který se za hnutí ANO stal později brněnským primátorem.

V prosinci 2014  přistoupilo město pod jeho vedením ke změnám ve statutárních orgánech společnosti Teplárny Brno, kterou ovládá. A za místopředsedu představenstva byl tehdy zvolen Faltýnek mladší, který zároveň v Brně kandidoval za hnutí ANO do městského zastupitelstva, kam se však neprobojoval. Stal se nicméně zastupitelem v městské části Ivanovice.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle svých slov nevěděl, že jeho syn je členem představenstva brněnské teplárny, a odmítá, že by mu tam pomohl svými konexemi. „To je nesmysl. Nemůžu za to, že je to můj syn a že Brňáci ho oslovili, aby tam šel,“ řekl v říjnu Právu. [celá zpráva]