"Návrh nikdo nepodpořil, ani ze strany zaměstnavatelů, ani ze strany odborů," řekl Mládek. "Neexistuje cena, za kterou bychom byli ochotni to podpořit," řekl po jednání tripartity i Středula.

Podotkl, že situace v Moravskoslezském kraji se netýká pouze OKD, která aktuálně zaměstnává asi 13 tisíc lidí. "Podle vyjádření pana ministra Mládka se týká asi 26 tisíc zaměstnanců, protože na každé pracovní místo je jedno další," dodal odborový předák. Vláda jedná správně, když neslíbila ani korunu, uvedl také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Situací v OKD, jejímž velkým problémem jsou již několik let klesající ceny uhlí, se v pondělí zabývala také vláda. Ta rozhodla o vytvoření pracovní skupiny, která se bude zabývat pomocí horníkům a dalším zaměstnancům společnosti OKD, jimž hrozí propouštění.

Skupina by se podle Mládka měla sejít už v úterý. Bude zkoumat různé varianty pomoci regionu, možnosti využít politiky zaměstnanosti nebo dotování dopravy při dojíždění do práce. Další možností je podle Mládka také provozování části OKD.

"Těžba by mohla u některých šachet pokračovat až do roku 2020. Jde ale o to, aby závazky stávajícího majitele nebyly přeneseny na ty nové subjekty," upozornil Mládek.