Lidé by podle Šustkové měli nejprve kontaktovat lékárnu, kde jim byl přípravek vydán a tam jim sdělí, zda je potřeba ho vrátit.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Podle mluvčí se chyba stala při výrobě ve Francii. „Je možné, že pacient dostal přípravek, který neodpovídá předepsanému léčivému přípravku, což by mohlo přivodit až alergickou reakci vyžadující lékařské ošetření. SÚKL však doposud nezaznamenal žádná hlášení o podezření na závažný nežádoucí účinek, který by souvisel s touto závadou v jakosti," uvedla Šustková.

Zatím není náhrada

Za stahované přípravky aktuálně není dostupná žádná náhrada, pacienti proto musí navštívit lékaře a s ním případně zvážit jinou možnost léčby. Závadné přípravky mohou lidé vracet do konce ledna a to ideálně v lékárně, kde jim byl vydán. Za vrácené balení dostanou zpět částku ve výši doplatku.

Léčivý přípravek Phostal se používá k léčbě alergie 1. typu, která se projevuje rýmou, zánětem spojivek nebo astmatem. Oralair snižuje příznaky alergie na pyl, Staloral zvyšuje imunologickou snášenlivost alergenů. Alyostal Prick se pak používá k diagnostickým účelům.