„Jsem stoupencem EU, ale vadí mi, že přebujelá politická korektnost, kterou zažíváme, brání v tom, aby se problémy pojmenovaly takové, jaké opravdu jsou. Politická korektnost brání také v tom, aby se reálné problémy začaly řešit,” míní český premiér.

„Jsem přesvědčen, že uprchlickou krizi musíme zvládnout rozumem, ale také srdcem. Evropa však nemůže jít přes hranice svého vlastního ohrožení. Migrace musí být regulována na vnější hranici Schengenu,” dodal.

Zmenšení Schengenu by bylo absurdní

Předseda ČSSD opětovně odmítl návrhy na zmenšení schengenského prostoru a vyzval k regulaci migrace na vnějších schengenských hranicích. „Jsem přesvědčen, že migrační krizi nemůže žádná země zvládnout sama. Abychom migrační krizi zvládli, potřebujeme Evropu. V některých oblastech potřebujeme mnohem silnější a důraznější Evropu, než ji máme dnes,“ řekl Sobotka.

„Návrhy, které se objevily, že by se měl Schengen zmenšit, jsou absurdní v tom, že navrhují vyřadit ze Schengenu státy, které ve skutečnosti jeho pravidla nejdůsledněji dodržují,“ řekl český premiér. Dodal, že uprchlickou krizi nezvládly zejména ty státy, které mají za úkol chránit vnější schengenskou hranici na jihu Evropy.