„S migrační vlnou přichází do Evropy stín války. Na tomto strachu lidí parazitují populisté, nesmíme obavy lidí bagatelizovat a musíme odpovídat řešením migračního chaosu,” řekl Sobotka.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Evropská unie nyní potřebuje více rozhodnosti,” prohlásil premiér. Řešením krize je nastolení míru v zemích, jako je Sýrie a Irák a obnovení fungujících vnějších hranic EU.

„Demokracie nyní musí prokázat svojí sílu, Evropa je povinna garantovat mír, porážka teroristů a radikálů z Islámského státu musí být naši prioritou. Hněv musí být obracen proti IS, nikoliv proti uprchlíkům,” dodal premiér.

Sobotka připomněl, že 17. listopad se do české historie zapsal hned dvakrát. „Při sametové revoluci jsme odkazovali právě na události roku 1939. Víru ve svobodnou společnost nám nevzali ani nacisté, ani komunistická zvůle,” uzavřel.

Klaus: Evropě chybí rozhodnost i vůle něco dělat

Vedle premiéra se k migraci a nynější situaci v Evropě vyjadřovali v úterý i další politici.

Bývalý prezident Václav Klaus se obává, že Evropa nemá rozhodnost, vůli a ochotu s migrační vlnou, která na starý kontinent míří, něco udělat. „Děsím se toho, co vidím jako reakce politiků po celé Evropě,” uvedl.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl, že migrační krize může ohrozit způsob našeho života i naši kulturu. „Nemůže ale ohrozit naši svobodu, pokud si ji nenecháme vzít,” dodal.