Podle obou politiků se nyní musí zjistit, zda útočníci pocházeli přímo z Francie, už se tam narodili, nebo zda přišli jako vycvičení útočníci.

„Je to brutální, barbarský čin. Bude důležité zjistit, zda se útočníci ve Francii narodili, nebo zda přišli vycvičení z Islámského státu. Podle toho se musí zaměřit tajné služby. Tohle je válka, nebyl žádný důvod k útoku, oni brutálně postříleli lidi, to je nepřijatelné. Evropa se musí naučit být akční. Je potřeba, aby se Evropa sjednotila, musí vzniknout jednotná fronta, jsme ve válce s Islámským státem,“ řekl Babiš, podle něhož by se měly zapojit všechny státy, OSN? Rusko či USA do pragmatického postupu proti teroristům.

Babiš i Stropnický se shodovali, že české tajné služby nemají žádné informace o tom, že by na našem území něco obdobného hrozilo. Podle Stropnického sice žádné informace nevedou k nadstandardním bezpečnostním opatřením, ale nemůže je vyloučit. „V první linii je policie. V režimu okamžité pohotovosti máme připravené stovky vojáků,“ uvedl Stropnický.

I podle něj je barbarský čin v Paříži útokem na celou Evropu.

„Tohle už je za hranicí, Evropa nemůže čekat, musí konat,“ řekl Stropnický. Připomněl, že v rámci pozemních sil působí proti Islámskému státu v Sýrii syrská armáda, která je vyzbrojená špičkovou ruskou technikou. Přitom je ale jedinou silou, která tam působí. „Rozšíření pozemních operací by se neobešlo bez mnoha obětí,“ dodal ministr obrany. Babiš už ráno mluvil o tom, že by mělo dojít k uzavření schengenských hranic.

ČTĚTE TAKÉ
Teroristé ve Francii zabili nejméně 127 lidí. O život stále bojují desítky lidí
Přehledně: Teroristé, kteří vraždili v Paříži
Bezprecedentní útoky, černý pátek třináctého, popisují francouská média atentáty v Paříži
ON-LINE REPORTÁŽ
Atentátník opásaný výbušninami měl vstupenku na stadión, zastavila ho ochranka
Přímo vedle něj se odpálil terorista. Život mu zachránil mobil
Atentátník se syrským pasem prošel do Evropy jako uprchlík přes Řecko
Mladý pár si vyrazil v Paříži na večeři. Studentka se domů už nevrátila
Francouzská policie pozatýkala už sedm lidí z okolí jednoho z atentátníků
Lékař: Ošetřovali jsme válečná zranění způsobená válečnými zbraněmi 
Lidé padali jako klasy obilí ve větru, popsali svědci střelbu v hudebním klubu