„Zásadní zdržení způsobila lenost, tupost a neschopnost vládní koalice, která neumí ani dodat včas zákon, na kterém jí záleží. A kvůli tomu teď musí svolávat mimořádnou schůzi.“ komentoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Právě Kalousek dělal při projednávání poslaneckého návrhu o hazardu obstrukce. Vadilo mu, že návrh poslance Jana Volného (ANO) měl dostat přednost před opozičními návrhy, které byly předloženy dříve. [celá zpráva]

Legislativa versus selský rozum

„Vláda to sem poslala v úterý (13. října) v 11:30 hodin. Vycházeli jsme z toho, že je tam deset dnů a předpokládali jsme, že v pátek o půl dvanácté lze projednávat. Ale legislativa nám řekla, že to tak není, že se počítají celé dny,“ vysvětloval důvod svolání mimořádné schůze šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

V jednacím řádu Sněmovny je uvedeno, že návrh zákona se stanoviskem vlády musí být poslancům a poslaneckým klubům doručen nejméně deset dnů před schůzí Sněmovny, na které má dojít k jeho prvnímu čtení.

„Je tam v rozporu názor legislativy a selský rozum,“ dodal Faltýnek. Desátý den je podle něj pátek, a od půl dvanácté by se mohlo o hazardu jednat. „Ale jde o daně. Někdo by potom podal žalobu a zpochybnil to. Proto jsme šli na variantu mimořádné schůze,“ vysvětlil šéf poslanců ANO.

S penězi počítá rozpočet

Zákon o vyšším zdanění hazardu chce koalice projednat co nejdřív, protože s více než dvěma miliardami z vyšších daní počítá návrh státního rozpočtu pro rok 2016.

Kabinet schválil novou předlohu 12. října. Návrh z pera ministra financí Andreje Babiše (ANO) počítá s dvojí sazbou - 23 procent pro loterie a 28 procent pro herní automaty místo nynějších dvaceti procent. Denní poplatek za automat by měl být 80 korun místo současných 55 korun.