„Rozpočet, který bude ve středu projednávat vláda, má připravené peníze na zvládnutí migrační krize,“ ujistil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj by peníze v případě nutnosti poskytly resorty a použila by se vládní rezerva v rozpočtu na neočekávané události. Rozpočtová rezerva vlády, která předpokládá částku 3,780 miliardy korun, je součástí kapitoly Všeobecná pokladní správa.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„S možnými dopady migrační vlny musíme v předstihu počítat,“ řekl Právu předseda rozpočtového výboru Sněmovny Václav Votava. I proto před závěrečným projednáváním rozpočtu vládou už dostalo dodatečnou několikasetmiliónovou injekci ministerstvo vnitra, u něhož se předpokládá, že ponese hlavní tíži zvládnutí možného přílivu uprchlíků do ČR. Rozpočet byl navýšen i resortu obrany. Votava potvrdil, že v případě neočekávaných výdajů by se využila vládní rozpočtová rezerva.

Platy porostou

Vláda se tak před tím, než odešle rozpočet poslancům, připravuje na ostré útoky opozice, konkrétně ODSTOP 09. Opoziční poslanci, tentokrát včetně těch za KSČM, totiž budou žádat po vládě vysvětlení, z čeho by se kryly dodatečné výdaje na migranty a na čí účet by šly případné přesuny peněz.

Tato otázka se stala zvláště aktuální, když řada vládních představitelů připustila možnost, že by Česko mohlo nakonec přijmout i tisíce migrantů. Rozpočet na příští rok také počítá s tím, že stoupnou platy zdravotníků a státních zaměstnanců i důchody. Více peněz přímo z rozpočtu tak odhadem získají přes tři milióny občanů.

Na platy v nemocnicích půjde zvýšení odvodů státu o 1,8 miliardy Kč, i zhruba 1,3 až 1,5 miliardy, které by resort mohl získat v příštím roce navíc ze státního rozpočtu. To vše stačí jen na pětiprocentní navýšení tarifů. Pracovníkům ve zdravotnictví byly navýšeny platové tarify o pět procent také od letošního ledna. Skutečné platy a mzdy v nemocnicích se v prvním pololetí letošního roku podle údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, meziročně zvedly v průměru o šest procent.

Lékaři si ve srovnání s loňskem polepšili o devět procent. Navýšení platů i mezd se dotklo lékařů, sester i dalšího zdravotnického personálu. Celkový průměr se zvýšil z 28 734 korun měsíčně v prvním pololetí 2014 na 30 557 Kč za letošních prvních šest měsíců. U lékařů a zubních lékařů se zvedl z 57 772 na 63 028 Kč. Všeobecné sestry a porodní asistentky si polepšily o 6 % – z 26 527 na 28 073 Kč.

Důchodci zapláčou

Platy pracovníků napojených na státní rozpočet či placené z rozpočtových organizací by měly v příštím roce vzrůst o tři procenta. Důchody se ovšem zvýší podle zákonných pravidel v průměru jen o 40 korun, i když původně se předpokládalo měsíční zvýšení o 205 Kč.  Vláda chce proto zvednout slibovaný jednorázový příspěvek z 600 na 900 korun.

„Penzisté a penzistky by ho neměli dostat letos před Vánocemi, ale příští rok v únoru,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Pokud by důchod rostl o 205 korun, průměrní penzisté by měli příští rok v peněžence navíc celkem 2460 korun. Při zvýšení o 40 korun to bude pouhých 480 Kč, s jednorázovou devítisetkorunovou podporou pak 1380 Kč.

Úvodní kolo projednávání návrhu státního rozpočtu začne ve Sněmovně 21. října a závěrečné schvalování 9. prosince. Vyplývá to z návrhu harmonogramu, který už schválila Sněmovna. Vláda plánuje rozpočet se schodkem 70 miliard korun, o 30 miliard nižším než na letošní rok. Včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů by měly činit výdaje rozpočtu v příštím roce 1,249 biliónu a příjmy 1,179 biliónu korun.