Přijmout by se mělo 1100 uprchlíků z ItálieŘecka a 400 běženců z táborů z oblasti Jordánska a Kurdistánu. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na Twitteru uvedl, že si bude Česko uprchlíky samo vybírat. Prvních 400 by mělo přijmout ještě letos, dalších 700 příští rok a 400 v roce 2017.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

S Evropskou unií chce česká vláda vyjednávat o tom, jak bude nastaveno vracení uprchlíků, kteří v Česku neuspějí se žádostí o azyl.

Mandát podle Bělobrádka neobsahuje žádná kritéria výběru. Kvůli množství migrantů ale některá omezení nastavena budou muset být, poznamenal vicepremiér. Dodal, že Česko do uprchlických táborů vyšle odborníky, kteří s migranty zahájí azylové řízení.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) potvrdil, že Česko chce v rámci Evropské unie jednat o lepším zajištění hranic schengenského prostoru jižních států, především Řecka a Itálie. Důraz chce také klást na efektivní návratovou politiku běženců do zemí, odkud přišli. Podle Chovance v azylovém řízení neuspěje asi 60 procent uprchlíků.

Unie hledá řešení

Chovanec české rozhodnutí ve čtvrtek představí na neformálním zasedání ministrů spravedlnosti a vnitra zemí Evropské unie. Osmadvacítka se pokouší situaci v jižních zemích bloku řešit návrhy na přerozdělení běženců. Členské státy na červnovém summitu odmítly možnost povinných kvót, přijímání uprchlíků chtějí zachovat na dobrovolné bázi.

Země by si měly během dvou let rozdělit 40 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka. Dále by unijní státy měly přijmout 20 tisíc běženců, kteří jsou v uprchlických táborech mimo evropské území. Podle původní představy Evropské unie mělo Česko letos a příští rok přijmout dohromady přes 1850 běženců.

V případě utečenců v Itálii a Řecku jde o lidi, kteří žádají o azyl. Byli by přemístěni do detenčních zařízení v Česku, v nichž by se s nimi azylová procedura dořešila. Druhá skupina zahrnuje lidi v táborech mimo Evropu, kteří mají na mezinárodní právní ochranu nárok.