Přátelství, rodinné vztahy, ale i poněkud specifický smysl pro humor spojuje osm dívek z Brna ve věku 20 až 27 let. „Všechny se známe od malička, společně jsme zpívaly v dětském sboru Kantiléna,“ říká jedna z nich. Prožily spolu dětství i dospívání. A teď i nemoc. Jedna z dívek dostala rakovinu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Pro většinu z nás to byl první takhle vážně nemocný člověk v okruhu blízkých přátel, ale už při prvním setkání poté, co začala chodit na chemoterapie, bylo jasné, že není potřeba zaujímat k ní nějaký jiný postoj než dříve. Že tahle holka se jen tak nedá a že i když ji humor možná někdy opouští, ona ho opustit nehodlá. A nehodlá opustit ani svůj běžný život, práci, koníčky, natož kamarády,“ vypráví kamarádka nemocné.

Dívky se znají od malička, zpívaly spolu ve sboru Kantiléna.

Dívky se znají od malička, zpívaly spolu ve sboru Kantiléna.

FOTO: jakubholas.cz

Když v březnu pořádal jejich bývalý sbor kloboukový ples, bylo jasné, že se dívky o cenu za nejlepší pokrývku hlavy poperou. Jedna z nich vymyslela na první pohled bláznivý nápad – vytvořit si na hlavě pleš.

Ochotná vizážistka

Dívky po celém Brně, především v divadlech, sháněly maskéra, který by je zvládl na ples připravit.

„Najít člověka, který by chtěl trávit sobotu lepením latexových čepic na sedm hlav, se ukázalo jako velký problém. S každým dalším odmítnutím nám přestávalo být do smíchu,“ vzpomíná.

Nakonec ale sehnaly vizážistku Kristýnu Pukovou, která dívkám netradiční přání splnila. „Našim cílem bylo samozřejmě ohromit návštěvníky plesu a být kamarádce oporou ve chvíli, kdy se rozhodla přijít mezi širší okruh přátel bezvlasá. Aby se všechny zraky nesoustředily jen na ni.“

Díky perfektnímu make-upu nebylo poznat, která z kamarádek je nemocná.

Na plese to dívkám slušelo i bez vlasů.

FOTO: jakubholas.cz

Po pěti hodinách příprav, schovávání vlasů, lepení a krytí make-upem vyšlo sedm dívek do centra ukázat se své přítelkyni. „Chtěly jsme mezi lidi, udělat trošku pozdvižení v sobotním Brně, kapka exhibicionismu je totiž v každé z nás a fakt, že zdálky jsme vypadaly jako figuríny z výlohy, nás nesmírně bavil. Ona sice o všem věděla, ale ten pohled, když poprvé uviděla nás sedm bláznů s gumovou čepicí na hlavě u kafíčka, byl k nezaplacení,“ shodují se.

Kamarádky se nedaly rozeznat

Návštěvníci plesu, většinou jejich známí, byli nápadem nadšeni. „Dozvědět se o nemoci je nejtěžší pro samotného nemocného, ale oznamovat to dalším lidem, rodině, kamarádům, kolegům, to je úkol úplně jiného druhu,“ shodují se dívky, které tímto gestem kamarádce v nepříjemné situaci pomohly zapadnout, protože na první pohled se nedalo rozeznat, která z nich je opravdu plešatá a která má jen perfektní make-up.

„Na fotku na Facebooku jsme měly neuvěřitelný počet pozitivních ohlasů. Sledovaly jsme to s otevřenou pusou. Je krásné si až zpětně uvědomit, že ten den možná mohl znamenat více, než jsme si připouštěly,“ uzavírají dívky, které svou nemocnou přítelkyni budou podporovat bláznivými nápady i nadále.