"Spíše než posadit je do vlaků, které se pohybují v noci, kdy je nikdo neuvidí, proč neudělat pravý opak?" uvedl americký generálporučík Ben Hodges. "Když budou projíždět všemi těmi městy, místní obyvatelé budou moci uvidět Strykery, mluvit s americkými vojáky," dodal. Vojáci prý budou vždy půl dne cestovat a pak se zastaví u nejbližší vesnice či města, kde budou mít čas na debaty s místními.

Na území České republiky vstoupí americké jednotky ve třech samostatných kolonách od polských hranic směrem k Praze. V úterý 31. března se kolony setkají v Praze-Ruzyni, kde vojáky čeká den volna a příprava vozidel na další přesun.

Americký obrněný transportér Stryker ve verzi RV

Americký obrněný transportér Stryker ve verzi RV

FOTO: General Dynamics

Následují den se celý konvoj opět v rozestupech přesune do Plzně, kde by armáda chtěla společně uctít americké vojáky, kteří padli při osvobozování Československa. Cílem konvoje je americká armádní základna u bavorského Vilsecku, který leží asi 65 kilometrů od českých hranic.

Průjezd amerických vojáků se v Česku stal terčem kritiky zejména levicových hnutí a různých aktivistů. Komunisté a některé iniciativy připravují petiční akce, k demonstracím se svolávají lidé na sociálních sítích.

Sdružení Ne základnám, která je známé kampaní proti stavbě amerického radaru v Brdech, už svolalo kvůli přejezdu konvoje na 28. března manifestaci na Václavské náměstí v Praze. Ve stejný den chtějí protestovat před ambasádou USA i komunisté.