Měsíční odměna uvolněným starostům, primátorům a hejtmanům se má zvýšit o 1000 až 3500 korun měsíčně. Uvolněným místostarostům, náměstkům primátorů a náměstkům hejtmanů se zvedne o 740 až 3200 Kč. Závisí to na počtu obyvatel a typu obce. Těchto místních a regionálních politiků je v celém Česku 60 048.

KOMENTÁŘ DNE:

Ve Sněmovně -  Přivádí mě k zuřivosti, když nějaký číman, který volí zelené nebo Topku, radí pravici. Do souboje Hamáček-Chovanec-Zimola-Losna-Mažňák mi nic není a nenapíšu k tomu slovo. Čtěte zde >>

Například měsíční odměna pražské primátorky Adriany Krnáčové by měla nově činit 101 tisíc korun hrubého. V nejmenších obcích má být odměna starosty 30 tisíc korun.

Navýšení se týká uvolněných funkcionářů, tedy těch, kteří svou funkci vykonávají na plný úvazek a výši odměny jim zaručuje zákon.

V případě neuvolněných zastupitelů může měsíční odměna dosáhnout maximálně 60 procent výše platu uvolněného funkcionáře. Záleží na rozhodnutí každého zastupitelstva, o jaké výši odměn rozhodne. Vládní nařízení stanoví pouze maximální hranici.

Přidáno už letos dostali státní zaměstnanci, soudci, žalobci a celostátní politici. Od ledna si polepšili o 3,5 procenta.