"Já jsem předpokládal, že včera po jednání s panem prezidentem to (Válková) teda jako oznámí. Teďka je nemocná, takže jsme se nemohli potkat. Víceméně si myslím, že jsme na tom domluveni," řekl Babiš.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Válková v souvislosti se svou budoucností ve vládě v pondělí na Hradě jednala s prezidentem Milošem Zemanem. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček v úterý uvedl, že Zeman očekává demisi ministryně do začátku března. Ve stejném duchu se vyslovil i Babiš. Celou záležitost by chtěl vyřešit před sjezdem ANO, který bude koncem února.

"V souvislosti s vývojem událostí kolem mé osoby začínám být relativně znechucená," uvedla Válková před jednáním s odkazem na některé články z nedávné doby týkající se jejích neúspěchů ve vedení resortu. [celá zpráva]

Jestli ve funkci skončí, však v pondělí po schůzce nepotvrdila. Po setkání s prezidentem se měla ještě zúčastnit schůze kabinetu, ale program kvůli nemoci zrušila. Zřejmě má zápal plic. Podle ČT je v nemocnici.

Náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán

Náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán

FOTO: Petr Horník, Právo

O odvolání Válkové se hovořilo celý minulý týden. Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš se za ministryni odmítl otevřeně postavit.

Je to věc ANO, tvrdí koaliční partneři

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ani vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek nechtějí situaci kolem ministryně příliš komentovat s tím, že jde o problém hnutí ANO.

"Já k tomu žádný komentář nemám. To je věc, kterou musí vyřešit ANO, je to problém hnutí ANO a je potřeba, aby si hnutí ANO ten problém vyřešilo," citovala ČTK Sobotku. "To je věc hnutí ANO, pana premiéra a pana prezidenta," doplnil Bělobrádek.

Mluvčí vlády Martin Ayrer doplnil, že demisi ministryně ani návrh na její odvolání zatím premiér neobdržel.