Soud rozhodoval o konkrétním letu, kdy pasažéři z Burgasu dorazili do Ostravy s pětihodinovým zpožděním. Dva z nich a požadovali 250 eur a více než 26 tisíc korun za soudní poplatky.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

ÚS soud vyhověl ústavní stížnosti Travel Servisu, kterou firma podala pro porušení práva na spravedlivý proces. Případ se vrátí k soudu nižší instance, který dal původně pasažérům za pravdu.

Zpoždění totiž způsobila nejen technická závada v Bulharsku, ale i srážka s ptákem nad brněnským letištěm, což není podle ÚS zcela obvyklý případ.

ÚS upozornil, že Soudní dvůr EU doposud nevydal jasný výklad nařízení týkajícího se odškodňování pasažérů a česká justice podle něj chybovala, když se na něj s předběžným dotazem neobrátila. To již v mezičase učinil nizozemský soud, který formuloval několik dotazů týkajících se problematiky odpovědnosti dopravce, správců letišť a států za zpoždění vzniklá při podobných souhrách okolností.