Mluvčí hradu Jiří Ovčáček řekl, že Gauck byl otřesen, ale v programu bude pokračovat. Zeman se mu za incident omluvil.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pískotu na Albertově přihlíželi prezidenti dalších zemí, kteří se Zemanem na pódium přišli: kromě Gaucka i maďarský János Áder, polský Bronislaw Komorowski a slovenský Andrej Kiska. Demonstranti je vítali výkřiky „Miloše do koše.”

Prezidentská ochranka během akce rozevírala na ochranu před létajícími předměty deštníky, některé ale na pódium dopadly.

Video

Na prezidenta Zemana létaly při projevu a odhalení pamětní desky vajíčka. Zdroj: ČT24

Na místě byly podle odhadů reportéra Práva dva až tři tisíce lidí. Měli tytéž transparenty, jako byly k vidění na Národní třídě, kde tisíce lidí vystavily Zemanovi červenou kartu. [celá zpráva]

Rektor univerzity Karlovy Tomáš Zima se na začátek akce pokusil demonstranty zklidnit, aby mohla  zaznít studentská hymna Gaudeamus igitur, píseň ale přes křik nebyla slyšet.

Demonstranti na pražském Albertově

Demonstranti na pražském Albertově

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na demonstrující apeloval, že právě 17. listopadu se demonstrovalo za to, aby mohli lidé svobodně vyjádřit svůj názor „Což je i tato demonstrace.“ Zdůraznil však, že se demonstrovalo i za možnost vyslechnout také další lidi.

Ovčáček: svoboda vyjadřování pro prezidenty

Na akce proti prezidentovi reagoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Řekl, že svoboda vyjadřování, za kterou se 17. listopadu 1989 protestovalo, platí i pro prezidenty.

Prezident Miloš Zeman při projevu na Albertově. Deštníky brání hlavu státu před dopadajícími předměty

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Zeman při projevu řekl, že mu nevadí, že lidé křičí na něj, ale neměli by křičet, když mluví organizátoři akce.

Čtěte také: Nebojím se vás, vzkázal Zeman demonstrantům

Při projevu polského prezidenta Bronislawa Komorowského se lidé zklidnili a dokonce tleskali. V klidu nechali promluvit i německou a slovenskou hlavu státu Joachima Gaucka a Andreje Kisku.

Maďarský prezident János Áder požádal demonstranty o minutu ticha na památku obětí komunismu. Dav se v tu chvíli zcela ztišil.

Odhalení desky bylo skryto za deštníky, které prezidenty bránily před dopadajícími předměty.

Odhalení desky bylo skryto za deštníky, které prezidenty bránily před dopadajícími předměty.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Prezidenti poté odhalili pamětní desku, dav v tu chvíli skandoval, že Zeman na to nemá právo a opět házel na prezidenta předměty. Jeho ochranka musela otevřít deštníky.

Demonstranti, kteří na Albertov přišli vyjádřit nesouhlas s Milošem Zemanem

Demonstranti, kteří na Albertov přišli vyjádřit nesouhlas s Milošem Zemanem

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Video

Demonstrace na Betlémském náměstí v Praze. Zdroj: Novinky.cz

Proti Miloši Zemanovi se protestovalo během dne na několika místech v zemi. Tisíce lidí se sešly v Praze na Národní třídě, na Betlémském náměstí, Klárově, ale také v Brně nebo v Ostravě. [celá zpráva]

Video

Střet demonstrantů na Klárově. Zdroj: Novinky.cz