Hlavní obsah
 

Několik tisíc lidí na Národní třídě ukázalo Zemanovi červenou kartu

Na pražské Národní třídě se v pondělí dopoledne sešlo několik tisíc lidí na protestní akci Chci s vámi promluvit, pane prezidente. Vadí jim způsob vyjadřování prezidenta Miloše Zemana i to, jak podle nich bagatelizoval události, které se na Národní třídě udály 17. listopadu 1989.

 
Několik tisíc lidí na Národní třídě ukázalo Zemanovi červenou kartu

Lidé si na demonstraci přinesli transparenty odkazující na některé z kontroverzních výrazů, které Zeman v poslední době pronesl ať už na adresu ruské punkové skupiny Pussy Riot nebo o inspiraci Čínou. Následně ukázali prezidentovi pomyslnou červenou kartu.

Ministr pro lidská práva a menšiny Jiří Dienstbier (ČSSD), který rovněž dorazil na Národní třídu, se pozastavil nad tím, proč Zeman označuje tehdejší demonstraci za jednu z mnoha. Zeman podle něj ještě v roce 1989 napsal článek, v němž se vyjadřoval zcela jinak.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Potestu proti způsobu vyjadřování prezidenta Miloše Zemana.

Foto: DOL, ČTK

S prezidentovým vyjádřením zpochybňujícím masakr na Národní třídě nesouhlasí ani dlouholetý šéf Senátu Milan Štěch, podle něhož nebylo Zemanovo vyjádření šťastné.

Demonstrace proti prezidentovi Miloši Zemanovi

Foto: Petr Janiš, Právo

Někteří z demonstrantů si na červené karty připsali jasný požadavek: Demisi. Na piazzetě Národního divadla se objevily tibetské vlajky, aby připomněly nedávnou Zemanovu návštěvu Číny, na níž český prezident řekl, že nehodlá protistranu poučovat o lidských právech. Nápis na transparentu je napůl český: „Zemane, nebuďte” a dále obsahuje čínský znak. "Je to strašně sprosté slovo, které prezident použil v rozhlase. Čínsky to znamená díru do domku," řekl Právu muž držící transparent.

Atmosféra na protestní akci nazvané Chci si s vámi promluvit, pane prezidente

Foto: Michal Doležal, ČTK

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg k protestu uvedl, že jej prezident vyprovokoval sám a „snad i vědomě”. Pozastavil se rovněž nad tím, jak jsou některými opouštěny myšlenky listopadové revoluce i Václava Havla.

Demonstranti se svolali prostřednictvím sociálních sítí.

Protipreidentský protest 17. listopadu na Národní třídě v Praze.

Foto: DOL, ČTK

Zeman v sobotu v debatě k výročí revoluce uvedl, že protest na Národní třídě byl jednou z 'x' demonstrací a zákrok Sboru národní bezpečnosti (SNB) nebyla žádná "krvavá řež".

Protest proti prezidentovi Miloš Zemanovi na Národní třídě

Foto: Petr Janiš, Právo

Anketa
Připomínáte si 25. výročí událostí 17. listopadu?
Ano
35.8 %
Ne
64.2 %
Celkem hlasovalo 16070 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků