"Má cenu zbystřit, protože se to snadno může stát i u nás," poznamenal klimatolog Václav Cílek.

V USA a v Kanadě ve středu klesla teplota během krátké doby o více než 20 stupňů. V Minnesotě náhle napadlo 60 centimetrů sněhu. V Texasu teplota poklesla během dne z   26 stupňů pod bod mrazu. O víkendu by chladný vzduch měl dorazit i na východní pobřeží, kde meteorologové očekávají spíš počasí, jaké běžně panuje v lednu.

Zasněžené Colorado Springs v americkém státě Colorado

Zasněžené Colorado Springs v americkém státě Colorado

FOTO: Michael Ciaglo, ČTK/AP

Střední Evropa řeší  opačný problém, teploty posledních týdnů se pohybují nad deseti stupni, výjimečné nejsou ani denní teploty nad 15 stupňů.

Podle Cílka je celý letošní rok klimaticky anomální a je možné, že takový bude i jeho konec. Některé vědecké prognózy dokonce odhadují, že letošek bude vůbec nejteplejší v novodobé historii.

"Na nezvyklé změny počasí nejsou příroda ani člověk přizpůsobeni. Země nevymrzá, přitom je to potřeba kvůli škůdcům... Jakákoliv odchylka od normálu je divná a není v pořádku," řekl Cílek.

Teplé počasí v posledních týdnech panuje kromě ČR také v Německu.

Teplé počasí v posledních týdnech panuje kromě ČR také v Německu.

FOTO: Julian Stratenschulte, ČTK/AP

Současné teploty ovlivňují migrační chování ptáků, kteří na podzim odlétají do zimovišť. Na území Česka se ještě například zdržuje rehek domácí, který se má přesunout do jižní Evropy. Podle ornitologa Jiřího Reifa z Přírodovědecké fakulty UK obvykle odlétá v říjnu. Vidět jsou ale i třeba hejna čejky chocholaté.

Teplo naopak nemá vliv na druhy, které na zimu do ČR přiletěly, jako jsou havrani nebo kachny. "Ze druhů, které létají na jih od Sahary, to jsou dálkoví migranti, jich většina odletěla. Ještě se ale dá vzácně vidět čáp bílý, který by už měl být také pryč," uvedl Reif.

Teplé počasí bez větších dešťů by podle předpovědi meteorologů mělo vydržet do konce listopadu.