Na pohotovost Nemocnice Na Homolce přišel ve čtvrtek, po pěti dnech ve čtyřicetistupňových horečkách. Nyní leží na samostatném pokoji, teplota mu klesla na 38 stupňů a ještě během pátku by berlínská laboratoř měla oznámit, jakou nemocí trpí.

Antibiotika nezabírala, horečka neklesala

Po pěti dnech, kdy českému byznysmenovi nezabrala antibiotika a horečka se stále držela na 40 stupních, přišel muž na pohotovost Nemocnice Na Homolce. Sdělil jim, že se před 22 dny se vrátil z Libérie, kde byl 14 dní na cestách za obchody, a lékaři rychle pochopili, že nastala situace z krizového scénáře.

Bio box na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce

Bio box na infekčním oddělení Nemocnice na Bulovce

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

Pacient trpěl vysokou horečkou, vrátil se z rizikové oblasti a po návratu se mu přitížilo. Nemocnice kontaktovala hlavního hygienika a podle jeho instrukcí povolala záchranáře, kteří muže převezli na Bulovku.

Pacient je kliďas

„Prioritou bylo vyloučit ebolu, nyní v Berlíně provádějí další testy a během dnešního dne, bychom měli znát výsledky, tedy konkrétní nemoc, která pacienta postihla,“ řekl v pátek Právu mluvčí Nemocnice na Bulovce Martin Šalek.

Infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce

Infekční oddělení Nemocnice na Bulovce

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

Po ranních výsledcích mohli lékaři pacienta už ve stabilizovaném stavu přesunout na normální lůžkové oddělení. „Leží na pokoji sám, podařilo se mu snížit teplotu, jsou mu podávána antibiotika a antimalarika, než bude jasné, co přesně mu je, a bude zahájena cílená léčba. Pacient je jedním slovem spolupracující. Vůbec neměl problém s umístěním do bio boxu, v noci usnul, což bylo překvapením i pro nás. Informaci, že nejde o ebolu, přijal s klidem,“ popsal reakci pacienta mluvčí nemocnice.

Podle lékařského personálu, který se o muže stará, je prostě v pohodě a nedává nijak zvlášť najevo emoce. Zřejmě jde o zkušeného obchodníka, který si je dobře vědom afrických rizik.