Po příletu do České republiky se rodina nemocného chlapce s nádorem na mozku ihned zaměřila na samotnou léčbu. Rodiče neztrácejí naději a věří, že čeští lékaři chlapci pomohou.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Ashya je stále ještě trochu traumatizovaný. Byl v Anglii, ve Španělsku a teď je tady v České republice. Ví, že se tady nemá čeho bát. Pravděpodobně si však neuvědomuje, co se přesně děje,“ vysvětluje otec nemocného chlapce Brett King.

„Kdybych já byl na jeho místě, bál bych se,” doplnil s tím, že je dobře, že si jako dítě nedělá ze svého stavu starosti.

Lékaři v úterý provedli všechny důležité kroky, aby mohli naplánovat léčbu. Především se jedná o speciální pomůcky a plánovací vyšetření. Nedílnou součástí je také příprava ozařovacího plánu. Na něm pracují nejdříve lékaři, poté fyzici.

„Když vše půjde přesně tak, jak jsme naplánovali, bude v pondělí léčba zahájena. Chlapec bude jezdit třicetkrát od pondělí do pátku na ozáření,“ popisuje lékař protonové léčby Jiří Kubeš.

Chlapec stráví na ozáření denně zhruba tři hodiny a poté bude vždy transportován zpět do Motola.