„Já teď na základě prvního přečtení návrhu EK mohu konstatovat, že jako ČR připomínky mít budeme,” řekl Sobotka, který zopakoval, že chce  zohlednit zájmy ČR i EU.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„My v tuto chvíli nejsme schopni odhadnout, jaké dopady bude mít další vlna sankcí, které bude Rusko adresovat směrem k zemím EU. V tom je ten největší problém,” upozornil Sobotka, který zároveň varoval před eskalací napětí.

Sankce by mohly dopadnout i na sport

Z návrhu, který vláda dostala, vyplývá, že se v zásadě jedná o prohloubení sektorových sankcí, které už byly spuštěny. Dotknout by se měly třeba přístupu na kapitálové trhy, kdy by ruské společnosti, a to především ty státní, mohly mít omezenější přístup k zajištění financování. Týkalo by se to například ropných, telekomunikačních a dalších státních firem, tedy nejen bankovních společností. Opět by se měl rozšířit seznam lidí, kterým bude zmrazen majetek a zakázán vstup do EU.

Dojít by také mohlo k rozšíření zákazu exportu takzvaného zboží dvojího užití, tedy takového, které může nalézt využití v civilním i zbrojním sektoru. Zpřísnit by se sankce mohly i v oblasti dodávek ropy, kdy by se embargo mohlo nově týkat třeba technických služeb k už stávajícím projektům. Ohledně dodávky zbraní nový návrh údajně jen upravuje již platné sankce tak, aby byly právně v pořádku.

Podle informací Českého rozhlasu Radiožurnálu,  který se odvolává na návrh EK, by se sankce mohly Ruska dotknout i na sportovním poli. Země by mohla přijít o pořádání mistrovství světa ve fotbale a ruské kluby by nemohly hrát Ligu mistrů.

Summit EU rozhodl, že Evropská komise společně s diplomaty navrhne další přitvrzení protiruských opatření. Dopadům opatření se bude ve čtvrtek věnovat tripartita. Příští týden jej ve Strakově akademii zhodnotí pracovní skupina.

Kritika od opozice i koaličního partnera

Premiér Sobotka v reakci na rozhodnutí unijního summitu prohlásil, že sankce vůči Rusku zatím účel nesplnily a Česko si vyhradilo právo s částí unijního návrhu na jejich zpřísnění z ekonomických důvodů nesouhlasit. Úspěšnost sankcí v pondělí zpochybnil i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Naopak pro jejich zavedení se jednoznačně vyslovil šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek. [celá zpráva]

Kvůli rezervovanému postoji premiéra vůči účinnosti sankcí chtějí opoziční TOP 09ODS mimořádnou schůzi Sněmovny. [celá zpráva]

Podle Sobotky proti tomu ČSSD nic nemá. „Vím o tom, že ji ODS a TOP 09 chtějí. Pokud ji opozice svolá, sociální demokraté budou hlasovat pro její program. Myslím, že veřejná diskuse je k tomuto tématu potřebná,“ poznamenal premiér ve Šternberku.

„Já bych uvítal tu diskusi s ODS a TOP 09. Na rozdíl od ODS a TOP 09 se na eskalaci sankcí netěším, protože si uvědomuji rizika, která to může přinést. Nemyslím si také, že eskalace hospodářských sankcí může přinést řešení krize na Ukrajině,“ dodal Sobotka.