Ministerstvo financí připravilo novelu tak, aby byla schválena do konce letošního září. Výše spotřební daně se totiž odvíjí od kurzu k prvnímu říjnu. Pokud by se to nepodařilo, odvíjela by se výše daně od nového kurzu, ovlivněného intervencemi ČNB, tedy by spotřební daň byla vyšší a krabička cigaret by zdražila o šest až sedm korun.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Poslanci rovněž odsouhlasili pozměňovací návrh, který řeší problematiku předzásobení. Doba, po kterou se budou moci obchodníci předzásobit cigaretami za starou cenu, se zkrátí na šest týdnů před datem nabytí platnosti nové daně.

Sněmovna naopak odmítla, aby spotřební dani nově podléhaly i tabákové listy. A to i přes apel předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, který si takové listy přinesl k řečnickému pultu, aby poukázal na to, jak jednoduché je listy nařezat a posléze ubalit.

Pro návrh zákona hlasovalo 120 poslanců, 30 jich bylo proti.