Společnost Ropid, která má organizaci hromadné dopravy v metropoli a okolí na starosti, k tomuto opatření, při němž je snížen počet spojů zhruba o 20 procent, přistupuje v podobných situacích pravidelně.

„O opatření rozhoduje Ropid ve spolupráci s Pražským dopravním podnikem (DPP) a radním pro dopravu,“ uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal, podle něhož je uzavřena velká část škol, řada lidí si prodlužuje víkend a kapacita MHD tak může být snížena. Dopravní podnik díky každému takovémuto prázdninovému okénku ušetří několik miliónů.

Informace o provozu dle letního jízdního řádu vyvěšená na zastávkách pražské MHD

Informace o provozu dle letního jízdního řádu vyvěšená na zastávkách pražské MHD. Jízdní řády uvedené dole neplatí.

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

Dopravní podnik ušetří, ale pro cestující nastává situace, která jim neplánovaně může prodloužit například jejich cesty do zaměstnání. Prázdninové jízdní řády sice naleznou na internetu a počítají s nimi i vyhledávače spojení, nicméně na zastávkách se s nimi nesetkají. Naleznou tam pouze vývěsku s upozorněním, že tramvaje a autobusy jedou jako o prázdninách.

Některé spoje ale v takovém případě nejezdí vůbec, nebo mají mnohem delší intervaly. Jaké, se ale cestující nedozví. Prázdninový řád není k dispozici

Nepříjemné je zejména to, že omezení postihuje především spoje v dopravních špičkách, které jsou v pracovní den vytížené.

Dny, během kterých bude MHD jezdit „jako o prázdninách“, se podle Drápala plánují vždy na konci předchozího roku. Letos se lidé musí připravit na prázdninový řád v pracovní den také v příštím týdnu, kdy je mezi státní svátek a víkend vklíněn jediný pracovní den, a bude se tak opakovat nynější situace. K podobnému omezení spojů došlo například i v období Velikonoc.