„Radar je očima a ušima celého systému protivzdušné obrany v kategorii krátkého dosahu. Strakonický pluk tím získal ucelenou schopnost ochrany vzdušného prostoru, která je nyní plně kompatibilní s našimi partnery v NATO,“ řekl ČTK Pavel.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Přístroj podle něho umí od prvotního signálu o letadle určit přesnou polohu zaměřeného objektu, směr a výšku letu a vyhodnotí i všechny parametry nutné k případné střelbě.

Radar je jediným zařízením tohoto druhu v Česku. Armáda jej získala od tuzemského výrobce. Čtyři radary jsou podle náčelníka generálního štábu dostatečné pro potřeby české armády.

Průzkumné radarové čidlo RVR představené ve Strakonicích

Průzkumné radarové čidlo RVR představené ve Strakonicích

FOTO: Roman Vohradník, ČTK

„Je to nastaveno na počet palebných prostředků. Vzhledem k tomu, že nepředpokládáme, že bychom je v dohledné době rozšiřovali, není potřeba zvyšovat počet čidel,“ dodal.

Čidlo RVR je umístěno na jednonápravovém přívěsu a skládá se ze dvou funkčních celků. Prvním je radar krátkého dosahu, který monitoruje vzdušný prostor. Druhou část tvoří modul s informačním a komunikačním subsystémem pro velení a řízení palby.