Dienstbier v úterý v České televizi na dotaz, zda by svou účast ve vládě vzdal, aby odblokoval jmenování kabinetu, odpověděl: „V této situaci bych to dokonce považoval za zbabělost.“

Dienstbier, který patří k Sobotkovým klíčovým spojencům a odpůrcům prezidenta Miloše Zemana, dostal v pondělí nabídku, aby vedl kandidátku ČSSD do eurovoleb, nakonec ho ale předseda ČSSD na seznam členů vlády zařadil.

Spekuluje se, zda to nebylo jen proto, aby ho později při vyjednáváních se Zemanem z kabinetu vyřadil a vyměnil Dienstbierovo jméno za jiný ústupek od prezidenta.

ČTĚTE TAKÉ
Zeman má problém s více navrhovanými ministry ze všech stran

Senátor v úterý nechtěl spekulovat, zda v souvislosti s jeho jménem byl na Sobotku vyvíjen nějaký tlak. „Bohuslav Sobotka mě do nové vlády navrhl, takže zjevně takovému tlaku neustoupil. A já nevidím důvod, proč by měl měnit názor,“ podotkl Dienstbier.

Nominace jsou naše věc

Podle senátora je ČSSD svébytná strana, která vyhrála volby, sestavuje vládu a má mít post premiéra.

„Je to věcí soc. dem., koho nominuje do vlády a je to i v souladu s naší ústavou. Takže si myslím, že ČSSD bude chtít zůstat svéprávnou stranou a že si nebude chtít nechat zvenčí zasahovat do svých vnitřních poměrů a rozhodnutí,“ doplnil Dienstbier.

Senátor se pozastavil nad tím, že Zeman při jmenování Jiřího Rusnoka neotálel, ale pro nejmenování Sobotky premiérem se důvody hledají.

„Ústava nemá přesné lhůty, prezident má ale povinnost konat bez zbytečného odkladu a myslím si, že se z této lhůty už pomalu dostáváme. Jmenování Bohuslava Sobotky premiérem mohlo už dávno proběhnout, už několik týdnů je ve Sněmovně je jasná většina, která se dohodla, že vláda vzniknout má,“ dodal Dienstbier.