„Vyřešili jsme velké množství sporných bodů, abychom v krátkém čase byli připraveni vypracovat návrh koaliční dohody. Dohodli jsme se také na společném úsilí, abychom rozpočet schválili ještě před koncem roku. Vnímali bychom to jako významný příspěvek ke stabilitě ČR,“ uvedl Sobotka. Dodal, že se tak chce vyhnout rozpočtovému provizoriu.

„Dlouze jsme diskutovali rozpočet, se kterým ne úplně souhlasíme. Máme málo času na analýzu detailů rozpočtu, ve druhém čtení se budeme snažit navrhnout nějaké úpravy. Jsme přesvědčeni, že náklady státu se dají redukovat,“ řekl předseda ANO Andrej Babiš.

ANO a soc. dem se naopak shodli na oblastech školství, zdravotnictví a sociální politiky. Tyto body budou chtít probrat s lidovci na pondělním jednání.

Urychlit zákon o státní službě

Podle Sobotky chce ANO a soc. dem. také předložit co nejrychleji zákon o státní službě, aby mohl platit v první polovině příštího roku. „Dospěli jsme k závěru, že nebudeme čekat na to, než se sestaví příští vláda,“ uvedl Sobotka. Návrh by tak měl být předložen ještě během prosince.

Lídr ČSSD odmítl, že by obě strany se zákonem spěchaly kvůli Babišovi, od něhož prezident Miloš Zeman požaduje negativní lustrační osvědčení. Právě zákon o státní službě by tuto povinnost pro ministry zrušil.

„Zákon se váže k čerpání prostředků z EU, pokud nebude schválen zákon, mohlo by to znamenat komplikace,“ uvedl Sobotka.

„Za hnutí ANO musím odmítnout, že by koalice řešila problém mé osoby, ať už v souvislosti s lustračním zákonem či návrhem o státní službě. Chceme zákonu věnovat delší čas a vláda by měla vzniknout ještě před jeho schválením,“ dodal Babiš.