Snížení zátěže pro stát však naráží na odpor církví, které Sobotkovi připomínají, že ústupky opakovaně nabídly již v minulosti.

Kardinál Dominik Duka připomněl, že církve nabídly přijmout namísto části finanční náhrady státní dluhopisy a již při přípravě zákona se části majetků zřekly. [celá zpráva]

Dominik Duka

Kardinál Dominik Duka

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Revize smluv je podle dosavadních vyjádření zástupců církví nepřijatelná už jen kvůli tomu, že bez určitého zázemí by nemohli dostát svému poslání. V rámci vypořádání navíc přestane stát vyplácet mzdy duchovním a církve budou hospodařit zcela nezávisle.

Sobotkovi přes politické proklamace nezbyde než církvím zopakovat svůj apel, aby peníze využily na veřejně prospěšné účely.

Zeman by měl dát Sobotkovi pověření

Se Zemanem se lídr ČSSD sešel již minulý týden. Po setkání v Lánech Sobotka oznámil, že mu prezident slíbil dát pověření k rozhovorům o sestavení vlády. Ta by v ideálním případě měla vzniknout ještě před koncem roku. [celá zpráva]

Zeman již před časem avizoval, že mandát od prezidenta bude pro Sobotku „silnější kartou ve hře”. [celá zpráva]

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman

FOTO: Petr Josek, Reuters

Představitelé ČSSD již nyní jednají se zástupci hnutí ANOlidovců, s nimiž by chtěli kabinet sestavit. Zatímco na některých tématech, jako jsou majetková přiznání pro politiky a úředníky, se strany shodnou, otázky revize restitucí či změny daní zůstávají otevřené.

Zavedení progresivního zdanění, které sociální demokraté dlouho před volbami opakovali jako jedno z klíčových opatření, naráží na odpor hnutí ANO, které chce minimálně v nejbližších dvou letech zachovat daňové status quo. Restituce jsou citlivým tématem zase pro lidovce.

Pokud by se sporné body nestaly součástí koaliční smlouvy, jak naznačil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, měli by sociální demokraté při jejich prosazování velmi obtížnou pozici. [celá zpráva]