"Důvodem tohoto happeningu jsou nemalé preference KSČM i čím dál větší ochota 'demokratických' politiků vnímat komunisty jako standardní politickou stranu," uvedl Ondřej Matyáš z občanského sdružení Dekomunizace, které akci organizuje.

Figurína visící na lampě veřejného osvětlení na Mánesově mostě v Praze.

Figurína visící na lampě veřejného osvětlení na Mánesově mostě v Praze.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

V Jihlavě rozvěsili figuríny nad vchodem do Domu kultury odborů ještě v pondělí večer, na pražském Klárově se objevily v úterý brzy ráno. Další visí na Tyršově mostě v Hradci Králové a objevit by se měly i v Táboře.

Pět figurín oběšenců s červenou oprátkou kolem krku a nápisem Šel proti KSČ(M) na hrudi se 21. října večer objevilo nad vchodem do Domu kultury odborů v Jihlavě.

Pět figurín oběšenců s červenou oprátkou kolem krku a nápisem Šel proti KSČ(M) na hrudi se 21. října večer objevilo nad vchodem do Domu kultury odborů v Jihlavě.

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

V Jihlavě akci aktivistů sledovaly desítky lidí, kteří právě vycházeli z domu kultury. Někteří se smáli, jiní jen pozorovali dění. Místem několikrát projela policejní hlídka, ale situaci jen monitorovala.

Figuríny mají podle Ondřeje Matyáše z občanského sdružení Dekomunizace upozornit na to, že po nynějších sněmovních volbách hrozí nárůst vlivu komunistů.

Figuríny mají podle Ondřeje Matyáše z občanského sdružení Dekomunizace upozornit na to, že po nynějších sněmovních volbách hrozí nárůst vlivu komunistů.

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

Pětice papírových figurín s červenou oprátkou se objevila také na Tyršově mostě v Hradci Králové. Figuríny jsou přivázané za zábradlí, takže si jich drtivá většina chodců po mostě ani nevšimne, lépe jsou vidět z cesty od městských lázní.

Figuríny mají symbolizovat více než 250 lidí popravených v Československu z politických důvodů za komunistického režimu.

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

Cílem sdružení Dekomunizace je podle jeho webových stránek zbavit KSČM a její členy podílu na moci v České republice neustálým nenásilným připomínáním zločinů této ideologie veřejnosti. Zakládajícími členy sdružení byli mimo jiné novinář Ivan Medek nebo režisér Ladislav Smoljak a další známé osobnosti.