"Začátkem 90. let dobří přátelé tvrdili, že jsme součást západní Evropy. Samozřejmě jsme nebyli nikdy, máme jinou mentalitu, máme jinou tradici, máme jinou politickou kulturu, jak jsem v posledních týdnech taky zjistil, tudíž zajisté nepatříme k západní Evropě. Nic si nepomůžeme, zůstaneme střední Evropa a z této polohy se nepohneme," řekl SchwarzenbergSenátu.

Narážel tak na vládní krizi, kterou rozpoutala aféra kolem Jany Nagyové a pozatýkaných exposlanců ODS a která vyvrcholila ve jmenování premiéra úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

Buďme pokorní, vyzval ministr

V souvislosti s identitou Schwarzenberg poznamenal, že její vnímání se v historii měnilo v podobě národní, zemské či jazykové identity a že jedna její velká změna zřejmě ještě přijde za několik generací. "Doufám, že se budeme jednou cítit jako odpovědní občané Evropy. Asi je to žádoucí, abychom přijali i tu širší identitu," uvedl ministr. Ve 20. století se podle něj ukázalo, že bylo "tragickým omylem a perverzním myšlením" nadřazovat svou identitu ostatním. "Buďme pokorní a neberme se tolik vážně," dodal Schwarzenberg.

Rovněž předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ve svém úvodním projevu vyzdvihl význam evropské integrace, jejíž podporou jsou přeshraniční spolupráce, společné projekty i neformální vztahy. "To je to, co vytváří náš společný domov – střední Evropu," uvedl. Připomněl ale také, že se přes značné úsilí dosud "zcela nezahojily některé rány a bolesti, které přineslo 20. století, a které se někteří lidé stále pokoušejí účelově jitřit".