Výzvu nedublovat v budoucnu funkce probíralo v pátek ráno na svém jednání v Lidovém domě nejužší vedení ČSSD, politické grémium. Navrhlo v tomto směru usnesení, jehož text mají Novinky k dispozici. Schválit ho musí na odpoledním jednání stranické předsednictvo a v sobotu pak nejvyšší orgán ČSSD mezi sjezdy, ústřední výkonný výbor (ÚVV).

„ÚVV ČSSD pokládá do budoucna za nevhodné, aby poslanec PS PČR zvolený za ČSSD kumuloval tuto veřejnou funkci s funkcí hejtmana, náměstka hejtmana, primátora či náměstka primátora, uvolněného člena krajské rady či uvolněného člena rady statutárního města. Vyzývá poslance za ČSSD, kteří budou zvoleni v příštích volbách do PS PČR, aby si nejpozději do 6 měsíců od vzniku poslaneckého mandátu ponechali pouze jednu z těchto důležitých funkcí,“ uvádí se v návrhu usnesení.

Hašek se rozhodne po volbách

O tom, že kumulace funkcí není žádoucí, hovořil už v květnovém rozhovoru pro Právo první místopředseda ČSSD Michal Hašek. Právě on je poslancem a zároveň jihomoravským hejtmanem. „Nejenom já, ale i ČSSD se zamýšlí, jestli do budoucna kumulace určitého typu funkcí je prostě vhodná a žádoucí,“ prohlásil Hašek.

Přislíbil, že se po volbách do Sněmovny rozhodne, zda bude vykonávat funkci hejtmana nebo poslance. „Nechci už pokračovat další čtyři roky v souběhu funkcí a v žádném případě by takový souběh nebyl po příštích volbách nějak dlouhodobý,“ doplnil Hašek.