Jestli bude jejich intimní konverzace obsahem trestního spisu nebo zarchivovaná či zlikvidovaná, zatím není jasné. Policie i vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan to včera odmítli komentovat. Nepotvrdili dokonce ani jejich existenci.

„Policie určitě nemá povinnost zlikvidovat nic, co by jí přímo neukládal trestní řád. Samozřejmě pokud to nesouvisí s trestním řízením, tak to nemusí být obsahem trestního spisu, ale to ještě neznamená, že by se cokoli ničilo,“ odpověděl obecnou formulací včera Ištvan na otázku Práva, co se s těmito záznamy stalo.

Podle svého obhájce Eduarda Bruny se Nagyová právě tímto nyní velmi trápí. „Vůbec netušila, že je poslouchaná. Nejvíce ze všeho ji po tom zadržení deptalo právě to, že (policisté) slyšeli její důvěrné hovory,“ sdělil Právu Bruna.

Video

Expirované video

Premiér Petr Nečas v neděli 16. června oznámil své rozhodnutí o rezignaci. Zdroj: Reuters

„Policie klientce při výslechu sdělila, že má k dispozici všechny odposlechy, hovory a SMS zprávy mezi nimi dvěma za posledního půl roku, kde si důvěrně povídají, a že tedy detektivové vědí, že mají důvěrný vztah,“ dodal. Jak Právo zjistilo, Nečasův telefon policie napíchnutý neměla.

ČTĚTE TAKÉ:
Nečas rezignuje, s ním i vláda
ČSSD: Nelze jen vyměnit premiéra, trváme na předčasných volbách
Soud poslal do vazby i Šnajdra, aby neovlivnil svědka Kalouska
Ištvan: Razie nebyla teatrální akce

Bála se prý, že Nečasovou ovlivňují jehovisté

Bruna také v neděli Právu vysvětloval, proč Nagyová nechala tajnou službou sledovat Nečasovu manželku Radku. Důvodem prý nebyla její snaha dotlačit Nečase k rozvodu, ale obavy z vypuknutí skandálu kvůli údajnému spojení jeho manželky na svědky Jehovovy. Bála se prý medializace a chtěla ochránit celou rodinu premiéra, především jeho děti.

Vůbec netušila, že je poslouchaná. Nejvíce ze všeho ji deptalo právě to, že (policisté) slyšeli její důvěrné hovoryEduard Bruna, advokát Nagyové

„Chtěla to udělat jako dobrou službu v tom smyslu, že se kolem paní Nečasové objevovali nějací podivní lidé a mluvilo se o tom. Začala se prý paktovat se sektou jehovistů a začala shánět peníze na dary pro nějaké lidi. A protože se to paní Nagyové nějak nelíbilo a myslela si, že udělá dobře, když to odsleduje, tak požádala o nějaké sledování,“ předestřel Právu Bruna údajné pohnutky Nagyové.

Naivně se podle něj jako žena domnívala, že využitím Vojenského zpravodajství místo nějaké soukromé bezpečnostní agentury zůstane věc naprosto utajena.

„Myslela si, že si díky tomu zjistí, kteří lidé se kolem ní (Nečasové) točí, a pak udělá obrovsky záslužný čin, že půjde za šéfem a řekne, že všechno zjistila,“ poznamenal Bruna.

Nezjistili téměř nic

Nagyová se dle svých slov při výslechu řadu let znala s jedním z generálů Vojenského zpravodajství ještě z dob svého působení na ministerstvu obrany, zřejmě šlo o bývalého šéfa této tajné služby a rovněž obviněného Ondreje Páleníka. Proto ho prý požádala „z kamarádství“ o pomoc.

„Naivně si myslela, že je to úplně normální, že to je nejlepší řešení, že ta tajná služba nic nevynese a ona potom bude mít zásluhu, že na něco přišla,“ uvedl obhájce.

Na dotaz Práva, co tedy fotografie ze sledování zachycují, Bruna odpověděl, že je neviděl a zabavila je policie, nicméně mu prý obsah popsala klientka. Byly tedy k něčemu a našla Nagyová to, co hledala, tedy důkaz o pochybných známých Nečasové?

„Nezjistila nic, protože se tam (na fotkách) občas objevil vedle ní (Nečasové) jeden člověk, ale nikdo ho nikdy neidentifikoval. Nešlo však o nějaký osobní vztah s tím mužem, byl to někdo, kdo jí prý našeptával,“ popřel advokát, že by tedy mělo jít o sledování možné nevěry manželky premiéra, jak je zatím přesvědčena policie.

Bruna rovněž odmítl, že by se jeho klientka svým jednáním snažila o to, aby Nečas opustil svou ženu.

„Ona (Nagyová) mi zdůraznila: Já jsem hrdá, to si musí rozhodnout on sám. Já jsem na nic netlačila, ten rozvod chtěl on sám,“ uzavřel Bruna.