Už ráno byla uzavřena silnice pod Větruší, auta se tak nedostanou z dálnice na silnici I/30 do Lovosic. „Po uzavření Přístavní ulice vede objížďka do Krásného Března přes Dobětice a Výstupní ulici,“ informoval mluvčí města Karel Rouč.

Nerespektování dopravního značení se nevyplatilo muži, který tam vjel do laguny. Jeho auto tam uvízlo a bylo nutné ho vyprostit.

Na nábřeží v Ústí nad Labem ještě auta jezdí.

Na nábřeží v Ústí nad Labem ještě ráno auta jezdila.

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

V 8.10 h byla hladina Labe v Ústí na 698 centimetrech při průtoku 1672 krychlových metrů  vody za sekundu. Očekávaný průtok tak zřejmě bude proti nynějšímu stavu více než dvojnásobný. Kulminace hladiny Labe v Ústí nad Labem by měla nastat během úterý na úrovni 10,8 metru a průtoku 3750  krychlových metrů vody za sekundu. Obvykle korytem Labe v Ústí protéká voda, která dosahuje tří metrů. Při historické povodni v roce 2002 Ústím protékalo 4700 krychlových metrů vody za sekundu.

Uzavřené ústecké nábřeží hlídá policie.

Uzavřené ústecké nábřeží hlídá policie.

FOTO: Aleš Palikán

Evakuace obyvatel z ohrožených oblastí pokračuje v pondělí v Ústí nad Labem bez větších komplikací. Lidé v ohrožených oblastech, hlavně ve čtvrtích Střekov, Vaňov, Brná, Církvice, Svádov a dalších, měli opustit svá obydlí do 9 hodin.

Na nábřeží v Ústí nad Labem ještě auta jezdí

Nábřeží v Ústí nad Labem před jeho uzavřením

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

Na Střekově zatím v ohrožených domech řada lidí ráno zůstávala, někteří už ale v noci odešli. „Všichni o evakuaci vědí, řada lidí říkala, že zůstane v práci, nebo odjela ke známým či příbuzným,“ řekl Právu hlídkující strážník. Přibližně čtyři pětiny občanů jsou podle radnice schopny zajistit si náhradní ubytování samy, pro ostatní bude připraveno evakuační středisko.

Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem hlídkují policisté, domy chrání protipovodňová stěna a pytle s pískem

Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem hlídkují policisté, domy chrání protipovodňová stěna a pytle s pískem.

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

Na Střekově se také evakuuje okresní i krajský soud, v pondělí zůstanou oba zavřené. V pondělí byla v Ústí uzavřena také základní škola ve Vaňově a mateřská škola v Sukově ulici na Střekově. Lidé se evakuují i v dalších městech na Labi. V Děčíně byla  už v neděli ve 20 hodin zahájena evakuace osob ve Vilsnici a z Labského nábřeží směrem od Tyršova mostu k železničnímu přejezdu.

Následovala evakuace osob ze spodních částí ulic Hálkova, Labská, Nerudova, Duchcovská, Lodní a z řady dalších. Pytle s pískem mají být k dispozici v pondělí od 10 hodin v Uhelných skladech na Benešovské ulici. Průjezd městem by měl být zachován přibližně do 16 hodin.

Řeka Labe se rozlévala 3. června v Přístavní ulici v Ústí nad Labem na hlavní spojnici Praha - Děčín.

Řeka Labe se rozlévala 3. června v Přístavní ulici v Ústí nad Labem na hlavní spojnici Praha–Děčín.

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

V Ústí uvízla loď 

V jednom z ústeckých přístavů také uvázl německý výletní parník Clara Schumann, který kvůli vysoké hladině Labe už nemůže odplout. Na lodi je na 150 německých a švýcarských turistů. „Cestovní kancelář zajišťuje přepravu turistů a jejich náhradní ubytování. Posádka má za úkol setrvat u plavidla, zajistit ho a postarat se o něj během vzestupu hladiny,“ informovala Macová.

Ústecký kraj zřídil krizovou telefonní linku s nepřetržitou službou 800 876 011, na níž se lidé dozvědí základní informace o formách pomoci a opatřeních včetně rad, jak se v případě ohrožení zachovat. „V akutních případech doporučujeme občanům především kontaktovat složky integrovaného záchranného systému a městské a obecní úřady,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem hlídkují policisté.

Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem hlídkují policisté.

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

V Děčíně bylo z důvodů nebezpečí stoupající hladiny Labe evakuováno 215 lidí a dalších osm lidí bylo evakuováno ve Hřensku. V Děčíně jsou uzavřeny silnice z Přípeře do Horního Žlebu, Jakuby–Těchlovice, Staroměstské nábřeží,  Krokova ulice a ulice Práce.